Türkiye’nin 3 yıllık ekonomi planı

Ekonomide 2014-2016 yıllarını anahatlarıyla çizecek Orta Vadeli Program’a (OVP) kamuda ve özelde tasarruf damgasını vurdu.
Yüzde 12.6 ile Türkiye tarihindeki en düşük tasarruf oranıyla başa çıkmaya çalışan hükümet, büyüme ve milli gelir hedeflerini düşürdü, enflasyon hedefi yukarı doğru revize edildi. Vatandaşlar da tasarrufa, kredi kartlarına getirilen sınırlamalarla yönlendirilecek.
Kredi kartlarına 4 maaşlık limit gelirken, benzin ve temel gıdada uygulanan taksit sınırının da genişletilmesi planlanıyor.
Hedef cari açık ve enflasyon
Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le düzenlediği basın toplantısıyla 2014-2016 OVP’yi açıkladı. Babacan, önümüzdeki 3 yılda cari açığın azaltılmasının ve enflasyonun düşürmenin öncelikli hedef olarak belirlendiğini ifade etti. Buna göre, büyüme hedefi 2013 için yüzde 3.6’ya, 2014 için de yüzde 4’e düşürüldü.
Geçen yıl hazırlanan Orta Vadeli Program’da 2013 büyüme oranı yüzde 4.0, 2014 hedefi yüzde 5.0 olarak belirlenmişti. 2013 yıl sonu enflasyon hedefi de yüzde 6.8’e yükseltildi. 2015-2016 yıllarında ise enflasyonun yüzde 5 seviyesine gerilemesi hedefleniyor. Kişi başı gelirin 2016’da 12 bin 670 dolara çıkması öngörülüyor. 2013’te yüzde 9.5 olması beklenen işsizlik oranı için de 2016 hedefi yüzde 8.9 olacak.
Kişi başı milli gelir tahmini de 2013 ve 2014 yılları için 11 bin 318 11 bin 983 dolar seviyelerinden 10 bin 818 – 11 bin 277 dolar seviyelerine çekildi. Babacan, öncelikle yurt içi tasarrufu artırmayı hedeflediklerini belirtti.
Düşük tasarruf ‘rekoru’
Babacan’ın açıkladığı planda, düşük tasarruf etkili oldu. Yüzde 12.6 ile tasarrufların Türkiye’de tarihin en düşük oranına düştüğünü belirten Babacan, gelişmekte olan ülkeler arasında da en düşük tasarrufun Türkiye’de olduğunu dile getirdi. Yüzde 12.6’lık tasarrufun yüzde 9.7’sinin özel sektörde olduğunu dile getiren Babacan, “Tasarrufun düşüklüğü bire bir cari açığa yansıyor” dedi.

Petrol ve doğalgaz aramaları hızlanacak
Ali Babacan, önümüzdeki dönemde elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynaklara ağırlık vereceklerini belirterek, “Hidroelektrik, rüzgâr, jeotermal, güneş, bunların her birinde özel sektörün önünü alabildiğince açacak politikalar uygulayacağız” dedi.
Babacan, kamu maliyesi alanında bugüne kadar elde edilen kazanımların korunacağını ve güçlü duruşun sürdürüleceğini söyledi.
Yurtiçi ve yurtdışında petrol ve doğal gaz arama faaliyetlerinin hızlandırılacağını, linyit kömürü ve jeotermal gibi yerli kaynakların arama ve üretim faaliyetlerini azami seviyeye çıkaracak tedbirler aldıklarını ifade eden Babacan, “Yani petrol, doğalgaz arıyorsa ya da kaya gazı arıyorsa nasıl madencilik sektöründe teşviğimiz varsa, benzer teşvikleri şu anda çalışıyoruz. Bunu arama çalışmalarında da uygulamayı düşünüyoruz” dedi.

2B’den 4.8 milyar TL gelecek
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, toplantıda yaptığı açıklamada gelecek yıl özelleştirme gelir hedefinin 6.854 milyar lira olduğunu söyledi. Şimşek, “2B geliri olarak bu yıl 4.8 milyar lira gelir hedefi koymuştuk. Yıl sonuna kadar gerçekleşme tahmini yaklaşık 3 milyar lira olacak. 2014’te 2B’den 961 milyon lira gelir bekliyoruz” dedi.

Hazine arazileri yatırımın emrinde
Önümüzdeki dönemde tasarrufun dışında yatırımın da artırılması hedefleniyor. Öncelikli hedef olarak yatırım yapılacak arazilerin artırılması planlandı. Bu kapsamda tüm Hazine arazilerinin bir envanteri çıkarılacak ve tahsis süreçleri etkinleştirilecek.

 

Bir önceki yazımız olan Tenor Saks başlıklı makalemizde çetin altan, tenor saks ve tenor saksafon hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *