Türkiye’deki kadın istihdamına yeni model

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin kadın istihdamını artırmaya yönelik paketle ilgili herhangi bir endişeye gerek olmadığını söylüyor. Paketin tamamı bilinmediğinden güçlü tarafların yeterince tartışılamadığını ve eksik bilgi üzerine boş yere endişe duyulduğunu belirten Şahin, “Özel sektör rahat olsun.
Çünkü biz 10 yıldan beri özel sektörün önündeki engelleri kaldıracak ve omuzlarındaki yükü azaltacak bir ekonomik program hazırladık” diyor. Bakan Şahin kadın istihdamında Fransız modelinden bahsediyor.
Fransa’nın başkenti Paris’te iş dünyasında kadın oranının yüzde 69 olduğunu belirten Şahin bunun yüzde 40’ının esnek çalışmayla, Türkiye’de uygulanacak modelle yapıldığını anlatıyor.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda Bakan Şahin’le yeni paketi konuştuk.

Özel sektör pakette neler bulacak?

Özel sektöre yeni yük getirmek veya kadının istihdamı önünde yeni engeller oluşturmak değil seçenekleri artırmak, seçeneklerle beraber katı çalışma hayatındaki durumu rahatlatmak istiyoruz. Peki bu nasıl olacak?
Bu konuyu soruyoruz, araştırıyoruz. Bu konuda ideolojik yaklaşmanın çok tehlikeli olduğunu görüyoruz. Bu mesele ideolojik yaklaşılacak bir mesele değil, çok bilimsel ve akılla yaklaşılacak bir mesele.
Dünyadaki bütün örnekler incelenerek, hangi teşvik sistemi ne şekilde hayata geçirildi, bunlar incelenerek yapılan mesele. Biz bunları aylarca çalıştık, çalışırken de duygusal olarak bakmadık. Yalnızca kadın bakışıyla da bakmadık.
Bu ülkenin ekonomik kurmayları, Sayın Başbakan Yardımcımızın başkanlığında Kalkınma Bakanlığı’nın bütün uzmanları, Maliye Bakanlığı’nın bütün uzmanları, bütün seçenekleri inceleyerek özel sektörün önünü rahatlatacak şekilde paketi hazırladık.

O halde yeni paketin kadın istihdamını engelleyebileceği yönündeki endişeler yersiz…

Pakette, tam tersine, kadın istihdamını ve özel sektörü rahatlatacak. Çünkü kadınlara, ailelere sorduğumuzda ‘aslında doğum yapmak istediğini fakat çalışma hayatının katılığından doğum yaptığında yeniden iş hayatına dönmekte çok zorlandığını’ söylüyorlar.
Biz o yüzden esnek çalışma modeliyle ve geçici istihdam bürolarıyla işi kolaylaştırıyoruz ve özel sektörü de rahatlatıyoruz. Kadının da bu konudaki seçeneklerini artırıyoruz.

Bir model arayışı oldu mu?

Kadınlar ve özel sektör bu konuda rahat olmalıdır. Bütün yükünü sosyal devlet olarak biz karşılıyoruz, hiç kimseye ekstra yük getirmiyoruz, o yüzden herkes rahat olsun, paket açıklandığı zaman önce iş dünyası ve özel sektör bize teşekkür edecek.
Birkaç hafta önce Fransa’daydım. Paris’te iş dünyasında kadın oranının yüzde 69 olduğunu, bunun yüzde 40’ının esnek çalışmayla, Türkiye’de uygulanacak modelle yapılmış. Fransa bu şekilde hem genç nüfusu artırmış hem de istihdamdaki kadın oranını artırmayı başarmış. Biz de başarabiliriz.

 

İşgücü katılımına çocuk engeli

Bakan Fatma Şahin’in verdiği bilgilere göre, Türkiye’de 2012 yılsonu verileri ışığında, kadınların işgücüne katılım oranı ve istihdam oranı sırasıyla yüzde 29.5 ve yüzde 26.3 oldu. Ülkemizde kadınların işgücüne düşük katılımının önemli nedenlerinden biri, kadınların çalışma yaşamına girme ve devam etme kararlarını doğrudan etkileyen faktörlerden biri olan çocuk bakımının kadının sorumluluğunda olması ve erken çocukluk bakım ve eğitim hizmetlerinin, kadınların işgücüne katılımlarını artıracak yönde olumlu bir etki yapamayacak kadar az kurumsallaşması.

Bir önceki yazımız olan Çatalca'daki Roman ailelerin çilesi başlıklı makalemizde Çatalca, Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ve Çatalca Belediyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *