Türkiye zeytinyağında liderliğe gidiyor

Dünyada 9.6 milyon hektar alanda 20 milyon ton zeytin üretiliyor. Türkiye, dünyanın önemli zeytin ve zeytinyağı üreticisi.
Sofralık zeytin üretiminde İspanya’dan sonra ikinci sırada, zeytinyağı üretiminde ise ilk 5 ülke arasında.
Dünyada ve Türkiye’de zeytinyağı üretimi düşüyor. Geçen sene İspanya’da yaşanan olumsuz hava şartları zeytinyağı üretiminde büyük gerilemeye neden oldu.
Dünya zeytinyağı üretimi 2012-2013 sezonunda bir önceki sezona göre yaklaşık yüzde 20 azaldı. 2011-2012 sezonunda 3.4 milyon ton olan dünya üretimi 2.7 milyon tona geriledi.
Bu yıl ise dünya üretiminin en iyimser tahminle 3 milyon ton olması bekleniyor.

İki farklı tahmin var
Gelelim Türkiye’nin durumuna.
Geçen yıl 1 milyon 340 bin ton yağlık zeytin, 455 bin ton sofralık zeytin üretilmişti. Zeytinyağı üretimi 200 bin ton idi.
Bu yıl için iki önemli tahmin açıklandı.
(1) İzmir Ticaret Borsası koordinasyonunda yapılan tahmine göre bu sezon yağlık zeytin üretiminin 1 milyon 200 bin ton, zeytinyağı üretiminin yüzde 30 azalarak 141 bin ton gerçekleşmesi bekleniyor.
(2) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından resmi olarak görevlendirilen Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK)’nin yaptığı tahmine göre ise, yağlık zeytin ürünü 1 milyon 100 bin ton dolayında olacak. Bundan 130 bin ton zeytinyağı üretilecek.
Sofralık zeytin üretiminin ise 455 bin tondan 391 bin tona gerileyeceği tahmin ediliyor.

70 milyon ağaç dikildi
Son yıllarda zeytine ilgi arınca; (1) Eski ağaçlar ıslah edildi. (2) Çok sayıda yeni ağaç dikildi.
– Türkiye genelinde zeytin dikim alanı 800 bin hektara ulaştı..
– Zeytin ağacı sayısı 90 milyondan 162 milyon adede yükseldi.
Zeytinyağı üretimi artsa da azalsa da, Türkiye’de kişi başına zeytinyağı tüketimi 2 litrenin üzerine çıkamıyor.
Yetişkin bir insanın günlük aktiviteleri için 2000-2400 kalori alması gerekiyor. Dengeli ve sağlıklı beslenme için ise bu toplam kalorinin 650-750 kalorilik bölümünün yağ tüketimi ile karşılanması bekleniyor.
Bu kalori hesabına göre doğrudan alınması gerekli toplam yağ miktarı günde 51 gram. Kişi başına yılda en az 18.6 kg yağ tüketilecek. Dünyada kişi başı yağ tüketimi ortalaması 26 gr., Türkiye’de 18 gr.
Türkiye’deki 18 gr ortalama kişi başı yağ tüketiminin 10.5 gr’lık kısmını tohum yağları oluşturuyor. Kalan 7.5 gr.lık tüketim, margarin, zeytinyağı ve tereyağı gibi diğer yağ çeşitleri arasında dağılıyor.

GÜNGÖR URAS

Bir önceki yazımız olan İNSAN'ı yoran çağrışımlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *