Türkiye Ekonomik NATO’ya katılmalı

Heyetin gündemindeki en önemli konu ise ABD ve AB arasında müzakereleri devam eden Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) ve Türkiye’nin buna paralel olarak ABD ile imzalayabileceği serbest ticaret anlaşması.
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz temaslarının ardından yaptığı basın toplantısında “TÜSİAD, Türkiye’nin devam etmekte olan TTYO görüşmelerinin dışında kalmasına tahammül edemiyor.
Türkiye’nin bu ekonomik NATO diyebileceğimiz, Batı dünyasının yeni bir yapılanma çalışması olan TTYO çalışmalarının dışında kalmasını gerçekten kabul edilemez buluyoruz” dedi.

Boehner destek verdi
TTYO’nun “yeni Batı” olarak tanımlanabileceğini ifade eden Yılmaz bu yapılanmanın yalnızca ekonomik değil, jeo-stratejik bir derinliği de olduğunu söyledi. Yılmaz ABD ve Türkiye arasında olası bir serbest ticaret anlaşmasının yalnızca TTYO’ya paralel bir adım olarak değil, Türk-Amerikan ilişkilerinde “geç kalmış bir işbirliği noktası” olarak düşünülmesi gerektiğini ifade etti.
Bu nedenle serbest ticaret anlaşmasının TTYO sürecinden daha hızlı gelişmesi gerektiğini arzu ettiklerini de ekledi. Türkiye’nin ABD ile yapacağı olası bir serbest ticaret anlşmasının Kongre tarafından onaylanacağını hatırlatan Yılmaz ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile yaptıkları görüşmeyi bu nedenle özellikle önemsediklerini ifade etti.
Yılmaz, “(John Boehner) Türkiye’nin, AB’nin ABD ile yapacağı bu kadar önemli bir anlaşmanın dışında kalmasının haksızlık olduğu görüşünü paylaştı. Bizi anladığını düşünüyorum bu konuda” dedi.

 

Demokratik reformlar çok önemseniyor
Muharrem Yılmaz görüşmelerinde Türkiye’deki ekonomik ve siyasi gelişmelerin de ele alındığını söyledi. Yılmaz “Türkiye önemli bir ülke, bunu hissediyorsunuz. Yeniden şekillenen Batı, Türkiye’yi bu ittifakın vazgeçilmez bir parçası olarak görüyor. O bakımdan Türkiye’deki gelişmeleri hassasiyetle takip ediyorlar. Özellikle Türkiye’nin reformcu algısının sorgulandığını zaman zaman tespit ettik. Türkiye’de demokrasi alanında reformları da çok önemsiyorlar, bu alanda da Türkiye’nin kararlı olmasının devamını izlediklerini, önemsediklerini görüyorum. Bu konuda hassasiyeti tespit etmiş oluyoruz” dedi.
Yılmaz kendilerinin de Türk iş dünyasının, Türk demokrasisisin gelişmesi, Türk ekonomisinin başarısının, Türkiye’de refahın sürdürülebilirliği açısından öneminin altını çizdiklerini ifade etti.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartları eğitim düzeyine göre verilecek başlıklı makalemizde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankalar ve BDDK'nın açılımı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *