Türkiye altın rezervini arttırdı

Uluslararası Para Fonu (IMF) ağustos ayında rezervlerine en çok altın katan ülkenin Türkiye olduğunu açıkladı. Altın fiyatları aşağı yönlü hareketini sürdürse de dünya genelinde merkez bankaları altına yatırım yapmayı sürdürüyor.
IMF, ağustosta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın rezervlerine 23.344 ton altın ekleyerek rezervleri toplamını 487.351 tona çıkardığını bildirdi. Ağustos ayında dünyada 8 merkez bankası altın rezervlerini artırırken 5 tanesi azaltma yolunu seçti. Merkez Bankası temmuz ayında da altın rezervlerini artıran 15 merkez bankası içinde 22.5 tonla ilk sırada yer almıştı.
Ağustosta altın alımında Türk Merkez Bankası’nı Rusya izledi. Dünyanın en çok altını bulunan 7. ülke olan Rusya, ağustosta rezervlerini 12.722 ton artırarak 1015.521 tona taşıdı. Türkiye son 14 ayın 13’ünde altın alımı yaparken Rusya son 11 aydır rezervini artırıyor.

Zorunlu karşılık etkisi
Türkiye’nin altın rezevleri nisan ayında, merkez bankasının bankaların zorunlu karşılıklarının bir kısmını altın olarak kabul etmesi ile birlikte artışa geçti. Rusya’nın altın rezervleri de temmuzda 1000 ton sınırını aştı. Ağustosta Ukrayna, Azerbaycan ve Kazakistan altın rezervini 2’şer tonun üzerinde artıran ülkeler olurken, Kanada, Meksika ve Çek Cumhuriyeti altın rezervini azaltan ülkeler arasında yer aldı.
Analistler merkez bankalarının altını uzun vadede iyi bir değer olarak gördüğünü görüşünde. Altının onsu (31.1 gram) ağustos başında 1300 doların altına inerken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını sürdürme kararı altını biraz hareketlendirdi. Ancak Fed’in ekimde tahvil alımını azaltma yönünde harekete geçebileceği haberleri altındaki yükselişi kesti.

Yüzde 20 değer kaybı
Bu yıl yüzde 20’nin üzerinde değer kaybeden altın, son 13 yıl içindeki ilk yıllık değer kaybına doğru koşuyor. Merkez bankalarının alım ve satımla ilgili kararları altın fiyatlarını yakından ilgilendiriyor. Bu yıl nisanda Kıbrıs Rum Kesimi’nin krizden kurtulmak için altın rezervlerini azaltacağı yönündeki haberler fiyatlara büyük darbe vurmuştu.

Hintli ve Çinli alıma başlıyor
ABD borç tavanı tartışmaları ve Fed’in tahvil alımlarıyla ilgili belirsizlik nedeniyle altının onsu 1320 dolar civarında seyrediyor. Dünyanın en büyük altın tüketicisi Hindistan’da altın ihracat ve ithalatıyla ilgili yeni kuralların netleşmesiyle birlikte, alımların artması beklense de, yılın ilk yarısındaki rakamlara ulaşılmasının zor olduğu düşünülüyor. İkinci büyük tüketici olan Çin’de de alım sezonu yaklaşıyor. Ancak ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley altındaki çıkışın kısa süreli olacağı ve gelecek yıl altının onsunun 1200 – 1350 dolar civarında seyredeceği görüşünde. Türkiye’de dün çeyrek altın 140, Cumhuriyet altını 574 liradan işlem gördü.

Bir önceki yazımız olan PKK'lılar kaçmak için kazı yapmış başlıklı makalemizde Bingöl, Bingöl Cezaevi ve cezaevinden kaçan PKK'lılar hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *