Türk mütahitler daha çok Araplara çalıştı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 14 Arap ülkesinin ekonomi bakanlarıyla bir araya geldi. Bakan Çağlayan, “2012’de 26,6 milyar dolar tutarındaki projenin 12,7 milyar dolarlık kısmı Arap ülkelerinde gerçekleştirildi” dedi.
Çağlayan, Mersin’de düzenlenen Türk – Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları toplantısı’nın açılışına katıldı. Toplantıda 14 Arap ülkesinin ekonomi bakanları da hazır bulundu. Çağlayan, “Aramıza nifak sokmak isteyenlere inat biz kardeşlik yolunda emin adımlarla ilerliyoruz” dedi. Çağlayan, 2012 itibarıyla Arap ülkelerinin toplam ihracatının 1,3 trilyon dolar, ithalatının da 775 milyar dolar olduğunu kaydetti.
11 katlık artış yaşandı
Çağlayan, şöyle devam etti: “2002 yılında Türkiye ve Arap ülkeleri arasında 5 milyar dolar olan ticaret hacmi, 2012 yılında tam 11 kat artarak 55 milyar dolara yükseldi. Dünya üzerinde bu oranda ticaretimizin arttığı başka bir ülke grubu yok. 2012’de Türkiye’nin gerçekleştirdiği 152 milyar dolarlık ihracatın yaklaşık dörtte birini Arap ülkelerine yaptık.
Arap ülkelerinden ithalatımız ise 19 milyar dolar ile 2012 yılı toplam ithalatımızın yaklaşık yüzde 8’ine karşılık geldi. Tüm Arap ülkelerinde hastane, okul, yol havaalanı gibi birçok yapı, ülkemiz müteahhitleri tarafından yapılmış veya yapılmaktadır.
Ülkemiz müteahhitlerinin yurtdışında 2012 yılında üstlendikleri 26,6 milyar dolar tutarındaki projenin 12,7 milyar dolarlık kısmı Arap ülkelerinde gerçekleştirildi. 2012 itibariyle müteahhitlerimizin Arap ülkelerinde üstlendiği toplam proje bedeli 103,4 milyar dolara ulaştı.”
Bakan Çağlayan, 2002 yılında 5 milyon dolar olan Türkiye’deki Arap yatırımının 10 yılda 9 milyar dolara ulaştığını anlattı.
Arap ekonomi konseyi
Arap ülkelerinin kendi aralarındaki petrol dışı ticaretin çok düşük seviyelerde olduğuna işeret eden Çağlayan, AB ülkelerinin birbirleriyle ticaretinin yüzde 60 seviyelerinde olduğunu, Arap Ligi ülkelerinin ise birbiriyle olan ticaretinin yüzde 11 düzeyinde olduğunu söyledi.
Arap Devletleri Ligi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Muhammed bin İbrahim Al Tuwaijri da “Bir konsey kurarak bu işbirliğini daha da pekiştirmeye çalışacağız. Bu şekilde ticaret ve yatırımı artıracağız” diye konuştu. Tuwaijri, Arap ülkeleri arasında serbest ticaret için çalışmalar yaptıklarını, elektrik ve gaz nakli konusunda ülkeler arasında bir işbirliği yapılması gerektiğini kaydetti.
Çağlayan, Tuwaijri ve Amara ile Bahreyn, Cibuti, Filistin, Irak, Katar, Kuveyt, Libya, Suudi Arabistan, Tunus, Umman ve Ürdün’den gelen bakanlar aile fotoğrafı çektirdi.

Bir önceki yazımız olan Elena Radchikova cinayetinin sır perdesi başlıklı makalemizde Elena Radchikova, Elena Radchikova cinayeti ve ERASMUS hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *