‘Türk futbolu için pazarlık yaptık’

Mehmet Ali Aydınlar, 3 Temmuz sürecinde, TFF olarak UEFA ile yapılan görüşmelerle ilgili çarpıcı bilgiler aktardı. Aydınlar’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:
n Fırsat bir kere değil tam 3 defa Fenerbahçe yöneticilerinin eline geçti ama kişilerin bekası için bunları ellerinin tersiyle ittiler. 15 Ağustos’ta iki Fenerbahçe yöneticisini TFF’ye davet ettim. ‘Şampiyonlar Ligi’ne gitmeyin. Kulübün menfatleri bundan geçiyor’ dedim.

Sürecin başladığı günün ertesinde UEFA yolladığı mesajla hassasiyetini bizimle paylaştı. Uyarı üzerine Fenerbahçe yöneticilerini çağırdım ve bunu aktardım. Kendilerinden acilen karar vermelerini istedim. Bir yönetici ayağa kalkarak, ‘Başkan şimdi gidiyoruz. Yönetimi toplayıp, Şampiyonlar Ligi’ne katılmama kararını alıyoruz’ diyerek federasyondan ayrıldılar.

23 Ağustos’ta gelen mesajda UEFA net bir şekilde, ‘Fenerbahçe gelmesin’ diyordu. ‘Gelirse siz göndermeyin. Aksi takdirde Türkiye’yi cezalandıracağım’ diyerek altını çiziyordu. Türkiye’yi riske edemezdim. Ertesi gün ‘Kararı siz verin’ dediler. Biz de kararı verdik ve Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılmadığı bilgisini UEFA’ya ilettik.

Pazarlıkları Türk futbolu adına yaptık, Fenerbahçe için değil. İsmi geçen bütün kulüpler adına yaptık ve başarılı olduk. İsviçre’de yapılan pazarlıklar meyvesini verdi. UEFA teklifimizi kabul etti. Puan silme, para cezaları ve sadece 1 yıl Avrupa kupalarından men edilme kaydıyla dosyanın kapanması sağlanmıştı.

Herkes bu pazarlık üzerinde mutabık kalmıştı, ama tamamı sözlüydü. Bunun üzerine yazılı teyit istedim. UEFA yazılı olarak anlaştıklarımızı teyit etti. O gün bu istenenler gerçekleşmiş olsaydı, Fenerbahçe yönetimi kişileri kurtarma adına tamamen kişisel duygu ve hırslar adına değil de tarihi 100 yıla dayanan bu köklü kulüp adına hareket etseydi bugün hangi noktada olurduk?”

Ben göndersem bile UEFA o sene Fenerbahçe’yi zaten Şampiyonlar Ligi’ne almayacaktı. Türk Milli Takımı ve diğer takımları 3 ile 5 yıl, Fenerbahçe’yi de 8 yıla kadar cezalandıracaktı. Ben Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne göndermeyerek kulübü çok daha büyük bir cezadan kurtardım.

‘Trabzon’un yerine Bursa’yı önerebilirdik’
Aydınlar, şike davasında yargılanan Trabzonspor’un 2011-2012 sezonunda UEFA tarafından Şampiyonlar Ligi’ne alındığını söyledi. Bordo-mavili kulübün TFF tarafından önerilmediğini kaydeden Aydınlar, “Fenerbahçe’nin katılmama kararının ardından bir televizyon programına katıldım ve Trabzonspor’un kupaya alındığını öğrendim. Bunun üzerine UEFA yetkilisine tepki gösterdim. Zira Trabzonspor da soruşturma kapsamında ismi geçen kulüplerden bir tanesiydi. Bize sorulsaydı, Trabzonspor yerine Bursaspor’u önerebilirdik” diye konuştu.

‘Tek ciddi rakip sensin’
Aydınlar, Fenerbahçe’nin önde gelen yöneticilerinden birisine, “Nedir benimle sorununuz, neden benimle uğraşıyorsunuz?” diye sorduğunu ifade ederek, “Bana, ‘Karşımızda tek ciddi rakip sensin, o nedenle bu yapılıyor. Ben yarın aday olsam aynı şey bana da yapılırdı’ dedi. Bunu da yalanlayabilir belki ama yanımızda şahitler vardı. Nelerle mücadele ediyoruz. Bunları geride bırakalım, önümüze bakalım” diye konuştu.

Yeter artık!
Mehmet Ali Aydınlar, Fenerbahçe’de değişim ve yeniden yapılanma hamlesinin hemen başlaması gerektiğini ifade etti. Taraftar sevgisinin oluşturduğu enerjinin, kişilerin egoları yüzünden tüketildiğini savunan Aydınlar, “Dünya değişiyor, alışkanlıklar değişiyor, değişmeyen tek şey Fenerbahçe’deki kaos ve gerilim. Yeter artık! Fenerbahçeliler artık betonu, inşaatı değil, tüm branşlarda Türkiye’de ve Avrupa’da kalıcı sportif başarıları konuşmak istiyor. Bunu gerçekleştirecek bir yönetim anlayışına özlem duyuyor” diye konuştu.

‘Aziz Yıldırım’ın savunucusu olurum’
Mehmet Ali Aydınlar, Fenerbahçe Yönetim Kurulu’nun, şike soruşturmasının bir siyasi dava olduğunu iddia etmesiyle ilgili soruya çarpıcı bir yanıt verdi: “Operasyon, siyasi, cemaat deniliyor, ergenekon deniliyor. Gerçekten bilmiyorum. Benim bahsedilen hiçbir kurumla kuruluşla ilgim alakam yok. Bahsedilen şey operasyonsa, o şahıslar için bu operasyon yapılıyorsa, Fenerbahçe’nin yolunu açmak gerekmez mi? İleride siyasi, bir operasyon olduğu ortaya çıkarsa, Aziz Yıldırım’a iadei itibarın baş savunucusu ben olacağım.”

Bir önceki yazımız olan Casus teknik direktör yakalandı! başlıklı makalemizde Genoa, italya ve Luca De Pra hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *