Türk F16’ları Suriye helikopterini nasıl vurdu?

Türkiye sınırını önceki gün 2 dakika boyunca 2 kilometre derinliğinde ihlal eden Suriye ordusuna ait Mi-17 model Rus yapımı askeri nakliye helikopterinin devriye faaliyetini sürdüren F-16 savaş jetleri tarafından vurulmasının yankıları dün de sürdü. 22 Haziran 2012’de Suriye’nin Erhaç’tan havalanan Şafak Filo’ya ait RF-4E Phantom tipi keşif jetini düşürmesi ve Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un yaşamını yitirmesinin ardından Türkiye, angajman kurallarını değiştirdiğini 26 Haziran 2012 günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzından uluslararası kamuoyuna sunmuştu. Bu doğrultuda Türk hava, kara ve deniz unsurları, sınır ihlali yapan Suriye Ordusu’na ait araçlara karşılık verme hakkı olduğunu ifade etmişti.

Militan sızmaları
Suriye Genelkurmay Başkanlığı, düşürülen Mi-17 model nakliye helikopterinin Türkiye sınırından olası militan sızmalarını tespit etmek amacıyla keşif faaliyetiyle havalandığını bildirdi. Türkiye sınırına 26 deniz mili kadar yaklaştığında Türkiye radarlarına giren ve Diyarbakır merkezli Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi’nce takibe alınan helikopter, hava sahasına 5 mil kala “Sınırı ihlal etmek üzeresiniz, Karşılık verilecektir” uyarısıyla karşılaştı.

Patriot üsleri
Helikopterin Türkiye sınırına yaklaştığı bilgisinin Malatya’da konuşlu Kürecik Radar Üssü ve bölgede bulunan Patriot üslerince eş zamanlı olarak tespit edildiği belirtildi. Kürecik Radar Üssü’ne paralel olarak bölgede faaliyetlerini sürdüren Almanya, Hollanda ve ABD’ye ait Patriot üsleri de ihlal olasılığı karşısında hazır durumda bekletildi.

‘Yanıt alınamadı’
Mi-17 tipi helikopter, Türk hava sahasını saat 14.25’te Yayladağ’a bağlı Güveççi Sınır Karakolu’nun sorumluluk bölgesinden ihlal etti. İhlal öncesinde olduğu görü ihlali gerçekleştirdikten sonra da helikopter ile irtibat sağlanmaya çalışıldığı ancak yanıt alınamadığı ileri sürüldü. Angajman kurallarının değiştirilerek, Suriye’nin “düşman” olarak tanımlanmasının ardından, bölgede devriye uçuşu yapan ya da görev amacıyla havalanan tüm savaş jetleri ve hava unsurlarına, “Hasmane tutum sezilirse vurun” emri veriliyor. Üs komutanından bu emri alarak kalkmış olan F-16 jetlerine devriye esnasında koordinatların verilmesinin ardından nakliye helikopteri AIM-9 Sidewinder tipi füzeyle ihlalden iki dakika sonra vuruldu.

Suriye sınırına düştü
Helikopterin Suriye sınırına düşmesi ve radar iz bilgisine ait fotoğrafın Genelkurmay Başkanlığı’nca yayımlanması ise soru işaretlerini artırdı. Radar izinde helikopterin, yeniden Suriye sahasına dönmek için güneye manevra yaptığı görülüyor. Askeri uzmanlar, uçağın Suriye topraklarına düşmesinin de güneye manevra yapmasından kaynaklandığına işaret ediyor.

İrtifa bilmecesi
Askeri kaynaklar, bir nakliye helikopterinin 14 bin 200 feet yükseklikte uçuş yapma olasılığının bulunmadığını, bu nedenle Türk tarafının kuşkularının arttığına işaret ederken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, helikopterin “varil bombası” taşıdığını açıklaması dikkati çekti. Varil bombası taşıması nedeniyle helikopterin yüksek irtifada uçabileceğine işaret ediliyor. Ancak, helikopterin Türkiye’ye sığınmak amacıyla yüksek irtifada olabileceği ya da alçak irtifa silahlarından kurtulmak amacıyla yüksek irtifada bulunmuş olabileceği yorumları da yapılıyor. Mi-17 tipi askeri nakliye helikopterleri genellikle 2 pilot ve 1 teknisyen ile havalansa da, 30 personele kadar taşıma kapasiteleri bulunuyor. Helikopterin vurulduğu sırada kaç personel taşıdığına ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Kırmızı alarm
Helikopterin vurulmasının ardından Suriye ordusundan gelebilecek olası misilleme faaliyetlerine yönelik olarak, bölgedeki faaliyetler artırıldı. Keşif ve devriye faaliyetleri, Kürecik’teki radar üssü ile NATO’ya ait Patriot üslerinde de alarm seviyesi artırıldı.
Ayrıca başta Hatay bölgesi olmak üzere Şanlıurfa sınırındaki kara unsurlarına da takviye yapıldı. Alçak irtifa hava savunma sistemi Atılgan ve Zıpkın platformların da bölgeye sevkedildiği belirtildi. Genellikle terörle mücadele kapsamında bölgede konuşlanan 155 milimetrelik Fırtına obüslerinin de Suriye sınırına kaydırılma olasılığının değerlendirildiği kaydedildi.

Misilleme iddiası

Türk RF-4E keşif jeti de Suriye hava sahasını iki dakika süreyle ihlal etmişti. Bu nedenle “misilleme” amacıyla Suriye’ye ait helikopterin de Türkiye hava sahasında iki dakika kalmasına müsaade edildiği, bu sürenin dolmasının ardından imha edildiği iddia edildi. Ancak, bu iddialar doğrulanamadı.

Bir önceki yazımız olan Suriye'nin pilotlarına ne oldu? başlıklı makalemizde Afad El Resul, düşen helikopter ve Ebu Mehmet Mustafa hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *