Türbanlı öğretmen kararına sendikalardan tepki

Eğitim-İş Başkanı Veli Demir, Ak Parti’nin “başörtüsü”nü istismar ettiğini savunarak, “AKP’nin türbanı, kıyafet özgürlüğü adı altında kamuda serbest bırakması toplumun diğer kesimlerini baskılandırmaya, ötekileştirmeye ve özgürlükleri yok etmeye yönelik bir operasyonudur. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde özgürlükleri yok etme özgürlüğü yoktur” dedi. Okulların çağdaş ve laik kurumlar olduğuna işaret eden Demir, şunları söyledi:
“Çağdaş okullar, medreselere benzer kurumlar değildir. Öğretmenler, öğrenciler için rol modeldir. O nedenle bir öğretmen için ‘İnancı gereği çarşafla okula geliyor’ diyemezsiniz. Okullarda dini değil, bilimsel eğitim verilir. Paketten çıkan ve inançların gereğini yerine getiren kişinin haklarının kullanımını engelleyenler için ceza öngörülmesi kabul edilemez bir durumdur. O zaman bir öğrenci velisi, ‘Ben dini inancım gereği çocuğumu okula başı kapalı göndereceğim. Ayrıca çocuğumun başörtülü bir öğretmenden ders almasını istiyorum’ derse ya da, ‘İnancım gereği kız ve erkek çocuklarının beraber okumasını kabul etmiyorum’ derse ne olacak? Bunun arkası kesilmez. ‘Okulda, sınıfta inançlarımı istediğim gibi yaşarım’ derseniz, Aleviler, Süryaniler, ateistler için ayrı ayrı mı sınıflar oluşturacağız? Farklı öğretmenler mi bulacağız?”

Yıldız: Açıkça bir tehdit

Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız da eğitim alanında dinsel simge ve sembollerin kullanılmasını doğru bulmadıklarını söyleyerek, “Bu, laik eğitimle bağdaştırılacak birşey değil. Kamuda başörtüsünün de toplumun farklı kesimlerinin eşit kamu hizmeti almasını engelleyebileceği çok aşikardır. Bu düzenlemeyle farklı inanç mensubu vatandaşlar, kendi inançlarına paralel inanışı olan kişilerden hizmet almak isteyebilecektir” dedi. Yıldız, inançlarının gereğini yerine getiren kişinin haklarının kullanımını engelleyenlere ceza öngören düzenlemeye ilişkin de, “Bu çok açık ve ciddi bir tehdittir. İktidarın, yeni bir siyasal düzen oluşturma konusunda gözünün ne kadar kara olduğunu göstermektedir. Bu düzenlemeye göre, ‘İnancım gereği karma eğitime çocuğumu göndermek istemiyorum’ diyen bir veliye karşı çıkan okul yönetimi suç mu işlemiş sayılacak? Ya da, ‘İnanç gereği okulda şu kadar mescide ihtiyaç var’ diyen birine, yönetim itiraz edince ona ceza mı kesilecek? İş çok daha tehlikeli boyutlara gidiyor” diye konuştu.

Yüksek yargı olumlu bakıyor
Kamudaki başörtüsü yasağını kaldıracak düzenlemeye, uzun yıllar başörtüsünün anayasanın değiştirilemez ilkelerine aykırı olduğu yönünde kararlara imza atan yargıdan vize geldi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, “Eğer bir özgürlük alanında genişleme yapılıyorsa, ben bundan her zaman mutluluk duyarım. Çünkü bir Anayasa Mahkemesi Başkanı’na yakışan budur” derken, yönetmelik değişikliğinin iptalinin istemiyle dava açılması halinde, dosyaya bakacak olan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, “Mevcut Danıştay kararı var. Çelişki olmayacaktır. Uygulamada rahatlık sağlayacaktır” diye konuştu.

 

 

Bir önceki yazımız olan Hasan Ferit Gedik son yolculuğuna uğurlandı başlıklı makalemizde CHP, Gülsuyu ve Gülsuyu Mahallesi'nde ne oldu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *