Suriye’ye kapılarınızı kapatmayın

Suriye’den komşu ülkelere yaşanabilecek mülteci akınına karşı, Lübnan, Ürdün, Irak ve Türkiye geçtiğimiz hafta Cenevre’de biraraya geldi.

Dört ülke, “bölgesel kriz” ihtimaline karşı alınabilecek önlemleri masaya yatırdı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri AntÛnio Guterres’in de katıldığı toplantıda mülteci akınına karşı tedbirler tartışıldı.

Toplantı eylül sonunda
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 30 Eylül’de yapılacak İcra Komitesi Toplantısı’nda, insani ve acil destek sağlama konusunda mutabakata varılması bekleniyor. Toplantıda, mülteci sorunu ile ilgili sağlanabilecek fonlar ile Suriye’ye komşu ülkeler arasında oluşturulacak “yük paylaşımı” konusunda görüş alışverişinde bulunulacak. Haziran’daki son toplantıda, BM 4,4 milyar dolarlık çağrıda bulunmuştu. Cenevre’deki toplantıda, BMMYK’nın başta Türkiye olmak üzere, Suriye’ye komşu ülkelere, “Ne olursa olsun kapıları kapatmayın” çağrısında bulunduğu öğrenildi. Türkiye’de, Suriye’de iç savaşın başladığı 2011’de 7 bin 500 civarında olan mülteci sayısı, 2 yıl içinde büyük bir artış göstererek bu yıl 500 bin civarına yaklaştı. Dört ülkenin evsahipliği yaptığı 2 milyondan fazla Suriyeli mülteci sayısının, bütün sığınmacıların BM aracılığıyla kaydolmadığı için daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

2 milyar dolar destek
500 bin civarında Suriyeli sığınmacıya evsahipliği yapan Türkiye, Cenevre’deki toplantıda, sorunun bölgesel krize dönüşmemesi konusunda acilen “insani çözüm” yaratılması için uyarıda bulundu. Türkiye, 135 milyon doları uluslararası olmak üzere 2 milyar dolar destek sağladığını, Suriyeli sığınmacıların barınma, sağlık, güvenlik ve diğer hizmetleri alabildikleri 21 kampta kaldıklarını belirtti.

Bir önceki yazımız olan 'Kimyasal saldırıyı Esad yaptı' başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *