‘Suriye’ye askeri güç kullanılabilir’

Suriye’nin başkenti Şam’ın doğusunda yer alan Guta bölgesinde kimyasal silah kullanıldığını gösteren görüntülerin ortaya çıkmasının ardından gözler Birleşmiş Milletler’e çevrildi.

Türkiye, ABD, İngiltere, Fransa ve Danimarka’nın da aralarında bulunduğu 35 ülke BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a mektup yazarak daha önce ortaya atılan kimyasal silah iddialarını araştırmak üzere Suriye’de bulunan BM misyonunun yeni iddiaları da bir an önce araştırmasını sağlamasını istedi. BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson, “Prof. Ake Sellström ve ekibi Şam’da. BM misyonunun bölgede inceleme yapabilmesi için Suriye hükümetinin izin vermesini umuyoruz. Bunun için karşı tarafın rıza göstermesi gerekiyor” dedi. Eliasson, bölgedeki güvenlik sorunlarının inceleme heyetinin çalışmasına uygun olmadığını vurgulayarak, incelemenin mümkün olması için bölgede çatışmaların da durması gerektiğini söyledi.
Görüşmeden çıkacak sonuç beklenirken BMGK’nın daimi üyelerinden Fransa’dan sert bir çıkış geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın “kimyasal silah kullandığının kanıtlanması halinde, askeri güç kullanılabilir” dedi.
Fabius, yaptığı açıklamada “Uluslararası toplumun tepkisi, Suriye’ye karşı güç kullanılarak gösterilmeli. Ama kara birliklerinin Suriye’ye gönderilmesi söz konusu değil” diye ekledi. Fabius, kara kuvvetlerinin Suriye’ye gönderilmesi için “imkansız” yorumunu yaptı. Fabius “BMGK karar çıkartamazsa, karar ‘başka türlü’ alınır” dedi.

Libya’yı hatırlattı
Fabius, ölü sayısını 1300 olarak açıklayan, muhaliflerin çatı organizasyonu Suriye Ulusal Koalisyonu lideri Ahmed Carba’nın kimyasal saldırının arkasında Esad’ın olduğunu vurguladığını söyledi. Suriye konusunda Fransa’nın bu yönde bir çıkış yapması akıllara 2011’de Libya’ya karşı başlatılan operasyonu getirdi. 19 Mart 2011’de BM Güvenlik Konseyi’nde alınan kararla Libya’ya hava operasyonu düzenlenmesine karar verilmiş, kararın alınmasında Fransa öne çıkmıştı. Fransa, müttefikleri tam olarak bilgilendirmeden operasyonu başlatmıştı.

Bir önceki yazımız olan Ali İsmail'e böyle saldırdılar! başlıklı makalemizde 20 Ağustos 2013 Perşembe, Ali İsmail ve ali ismail korkmaz hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *