Suriye’nin sorunu bitti sıra İran’da

ABD Başkanı Barack Obama’nın, bir televizyon progamında, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile temas kurduklarını doğrulayarak, mektuplaştıklarını dile getirmesi, İran ile nükleer müzakere sürecini yeniden gündeme getirdi. İran’ın, haziran ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde reform yanlılarının desteklediği Hasan Ruhani’nin kazanmasının ardından girilen yeni dönemde, ABD ile nükleer için müzakere masasına oturacağının kesinleştiği öne sürüldü. Obama ile Ruhani’nin gelecek hafta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun yeni döneminin açılışında görüşebileceği de iddialar arasında. Görüşme gerçekleşirse 1979’daki İran İslam Devrimi’nden bu yana ilk defa iki ülke liderleri buluşmuş olacak.
ABD ile görüşme olasılığı öncesinde İran’dan Rusya’ya yapılan davet dikkat çekti. İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars’a göre, Ruhani, cuma günü Kırgızistan’da gerçekleşen Şangay İşbirliği Örgütü zirvesi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ülkenin nükleer programı hakkında strateji oluşturmak üzere Tahran’a davet etti. Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov, davetin kabul edildiğini duyurdu, ancak henüz bir tarih açıklanmadı.

Suriye’de seçim
Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, İran ile ABD arasında başlatılacak müzakere sürecinde Suriye konusunda işbirliği de gündeme gelecek. İki ülkenin, Suriye krizinin çözümü için uluslararası kamuoyuna “seçim önerisi” sunacağı tahmin ediliyor. İran, geçen sene Suriye’de parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmasını ve Suriye hükümeti ile terör olaylarına karışmayan muhalifler arasında görüşme yapılması önerisi sunmuştu. Alınan bilgiye göre, nükleer müzakere için masaya oturması beklenen ABD ve İran, Suriye krizinde çözüm konusunu da gündeme getirecek. Tarafların, Suriye’deki duruma siyasi çözüm getirilebilmesi için seçim önerisi üzerinde görüş alışverişi yapabileceği tahmin ediliyor. Kaynaklar, olası bir seçim önerisi durumunda, Türkiye’nin de işbirliği yapmaya sıcak bakacağını ifade ediyor.

ABD-AB çekişmesi
İran ile yeniden başlaması planan nükleer görüşmeler konusunda, ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasında “diplomatik çekişme” yaşanacağı ihtimali de konuşuluyor. AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 6 Ağustos’ta Ruhani’ye gönderdiği tebrik mesajında, İran görüşme grubuyla bir an önce görüşme yapmak istediklerini dile getirmişti. Diplomatik kaynaklar, müzakere sürecinin ABD ile AB arasında siyasi polemik konusu olabileceğini iddia etti.

Bir önceki yazımız olan Paris'te kritik görüşme başlıklı makalemizde abd, cenevre ve davutoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *