Suriye’nin pilotlarına ne oldu?

Suriye içindeki aktivist ağına dayanarak ülkede yaşanan iç savaşa dair bilgi geçen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi direktörü Rami Abdel Rahman, helikopterin muhaliflerin kontrolündeki bölgeye düştüğünü söylemişti. Rahman, iki pilottan birinin isyancıların elinde olduğunu, diğerinin durumu hakkında ise bilgileri bulunmadığını belirtti. Helikopterin düştüğü bölgeye giderek enkazı görüntüleyen Anadolu Ajansı’na konuşan Obin köyü sakinlerinden Ebu Mehmet Mustafa ise, “İki pilotun helikopter düşmeden önce atladığını gördük. Pilotların düştüğü bölgeye bazı köylüler gitti ama bir şey bulamadılar. Pilotların durumunu bilmiyoruz” dedi. Bazı ajanslar ise helikopterde üç kişinin olduğunu duyurdu.

‘Birini öldürdük’
Özgür Suriye Ordusu çatısı altında savaşan isyancı grup Afad El Resul ise düşen pilotlardan birini öldürdüklerini iddia etti. Grubun sözcüsü, Amerikan gazetesi Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada “pilot omzundan vuruldu ve düştüğünde zaten ölüydü” dedi. Pilotun öldürüldükten sonra oradaki bir alana gömüldüğünü, diğer pilotun ise rejim tarafından kontrol edilen bölgeye kaçtığını söyledi. Suriyeli muhalifler tarafından internette yayınlanan, ancak doğruluğu tespit edilemeyen görüntülerde ise pilotlardan birinin turuncu paraşütüyle ağaca asılı kaldığı ve muhalifler tarafından indirildiği görülüyor. Sonraki görüntülerde kamera pilotu yüzü kanlar içinde yerde yatarken gösteriyor. Ardından pilotun kafasının yanında bir bıçak ortaya çıkıyor. Bu görüntünün ardından kesilen video, pilotun cansız bedeni sürüklenirken devam etse de muhalifler pilotun kafasının kesilmediğini belirtti.

 

‘Neden bu kadar yüksekteydi?’
Emekli Hava Korgeneral Karakuş, “Acaba bu helikopter Türkiye’ye mi kaçıyordu? Bu kadar yüksekten niye uçuyordu? Alçak irtifa silahlarından kaçmak için mi? Ne olursa olsun neden bu kadar yüksekten uçtuğu konusunu bir türlü oturtamıyoruz. Helikopterdekilerin hangi dilde ikaz edildiği, nece konuşulduğu bilinmiyor. Sesli bir görüşme oldu mu bilinmiyor. Bu helikopter bir saldırı helikopteri değil, insan taşır, personel taşır, genel maksat helikopteri. Manevra ve dönüş kabiliyeti yetersiz olduğundan uçtuğu irtifada adeta bir avdır. Nasıl bizim düşen uçağımız keşif uçağıydı… İstikameti Suriye’ye doğru olmalı ki, füze vurduğunda Suriye topraklarına düşsün. Değişik şekillerde inmeye zorlanabilirdi” diye konuştu.

 

‘Aceleci davranıldı’
Suriye ordusundan yapılan açıklama ülkenin resmi haber ajansı Sana tarafından yayınlandı. Açıklamada Türkiye’nin helikopteri vurmakta “aceleci” davrandığı belirtildi. Helikopterin geri dönmekteyken Suriye sınırları içinde vurulduğu ileri sürüldü. Helikopterin “Türkiye sınırından teröristlerin ülkeye sızmasıyla ilgili keşif yaptığı sırada kaybolduğu” ve “Türkiye savaş uçakları tarafından direkt olarak hedef alındığı” kaydedildi.
Açıklamada “Helikopterin dönüş yolunda olduğu ve savaş görevinde olmadığı göz önünde bulundurulursa Türkiye’nin aceleci tepkisi Erdoğan hükümetinin Suriye’ye karşı gerçek niyetinin ne olduğunu, gerilim yaratmak ve sınırdaki durumu tırmandırmak istediğini göstermektedir” denildi.
DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bir önceki yazımız olan Leyla Mecnun'un ilginç finali başlıklı makalemizde leyla ile mecnun, Leyla ile Mecnun'un finali ve leyla the band hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *