Suriyeli Umeyme Suriye’ye dönecek mi?

Suriye’den kaçıp sığındığı Türkiye’de karaciğer nakli olan küçük Umeyme’nin insani şartlarda ve temiz bir ortamda yaşaması gerektiğini söyleyen Prof. Ersöz, “Kampa geri dönmemeli” dedi.

Medicana International Ankara Hastanesi Organ Nakli Merkezi Direktörü Prof. Dr. Sadık Ersöz, Suriye’deki iç savaştan kaçıp sığındığı Türkiye’de karaciğer nakliyle hayata tutunan minik Umeyme’nin bundan sonraki süreçte nasıl bir yaşam sürmesi gerektiğine ilişkin bilgi verdi. Ersöz, Umeyme’nin bakımının mülteci kampında çok zor olacağını söyleyerek, “Kış mevsimi geliyor. Kampta Umeyme için ne kadar sağlıklı şartlar yaratılabilir bilmiyorum. Ama bundan sonra temiz ve insani şartlarda yaşaması gerekiyor” dedi.

‘Yasa dışı yola sapmak’
Organ nakli hastalarının çok özel ihtiyaçları olmadığını ifade eden Ersöz, özellikle çocuk hastalara aile içi yapılan karaciğer nakillerinde, çok düşük dozda bağışıklık baskılayıcı ilaçlarla uzun vadede ciddi başarı sağladıklarını bildirdi. Türkiye’de organ nakilleriyle ilgili de bilgi veren Ersöz, şöyle konuştu:
“Türkiye’de organ nakli ihtiyacını gidermek için 4. dereceye kadar kan ve hısım bağıyla canlı vericiden organ nakli yapmak serbest. Etik kurullar canlı vericiden kan bağı olmayan bir başka kişiye organ nakline onay veriyor. Buna yasal sınırlar koyduğunuzda insanların sağlık hizmetine ulaşma hakkını elinden alıyorsunuz. Onun için etik kurulların devamı gerekiyor.”

‘Devletin görevidir’
Bir emniyet üst düzey yöneticisinin, illegal yöntemlerle organ temin etmeye çalışan hastalarla ilgili, “Bunlar hırsız değil, sadece hayatta kalmak istiyor” dediğini aktaran Ersöz, “Organ nakli bekleyen herkesin bir organa ulaşmasını sağlayabilmek, Türkiye devletinin görevi” diye konuştu.
Türkiye’deki organ nakillerinde yaşanan sorunlara da değinen Ersöz, “Beyin ölümü olan hastaların bildirimi zorunlu olduğu halde, bunların organ nakli sistemi içine bildirilmelerinde bir gecikme yaşanıyor. İzin oranlarında da neredeyse dörtte birlere düştük” dedi.

‘Kadavra kamuya aittir’
Gelişmiş ülkelerde beyin ölümü gerçekleşen hasta sayısının 1 yılda 1 milyon nüfusta 40’a yaklaştığını söyleyen Ersöz, “Türkiye’de bu oran 1 milyonda 4’lerde. Bu konuda Türkiye’nin radikal önlemler alabilir. ‘Kadavralar kamuya aittir’ denerek bir yasa çıkarılabilir. Bu radikal yöntemi uygulayan ülkeler var” dedi.

Bir önceki yazımız olan Petek Dinçöz'ün yeni imajı başlıklı makalemizde Petek Dinçöz, Petek Dinçöz'ün saç stili ve Petek Dinçöz'ün sevgilisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *