Suriyeli muhalifler Alevileri katletti

ABD merkezli İnsan Haklarını İzleme Örgütü (Human Rights Watch – HRW), Suriyeli muhalif grupların Alevilerin nüfusunun çoğunlukta olduğu Akdeniz kenti Lazkiye’de kadın ve çocukların aralarında bulunduğu 190 sivili öldürdüğünü iddia eden bir rapor hazırladı. Bugün yayınlanması beklenen rapora göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın memleketi olan Lazkiye’de 4 Ağustos tarihinde Alevi köylerine gerçekleştirilen saldırıda 200 kişi de rehin alındı.
Milliyet’in özetine ulaştığı “Hâlâ Kanlarını Görebilirsiniz” başlıklı 105 sayfalık raporda katliama dair kanıtlar yer alıyor. Raporda, saldırıyı başta El Kaide’nin Suriye ve Irak’taki kolu olan Irak ve Şam İslam Devleti ile Caiş el-Muhaciren val-Ensar olmak üzere rejme karşı savaşan grupların gerçekleştirdiği belirtiliyor. Rapora göre, isyancı gruplar hâlâ büyük çoğunluğu kadın ve çocuk olan rehineleri ellerinde tutuyor.

‘Planlı saldırı’
Örgüt raporu hazırlamak için, saldırıdan canlı kurtulan köy sakinleri, acil yardım çalışanları, hem hükümet hem de muhaliflerin tarafında yer alan savaşçılar ile aktivistlerin aralarında bulunduğu 35 kişi ile görüştü, alanda inceleme yaptı ve video görüntülerini izledi. HRW, 18 Ağustos’a kadar süren operasyonda en az 20 grubun yer aldığını belirtiyor. Ancak bu grupların tamammının katliamın gerçekleştirildiği 4 Ağustos tarihinde köylerde olup olmadığının bilinmediği vurgulanıyor. Örgütün araştırmalarına göre, Ahrar el-Şam, Irak ve Şam İslam Devleti, Cabhat el-Nusra, Cais el-Muhaciren ve Sukor el-İzz adlı gruplar; 4 Ağustos’taki operasyona fon sağladı, saldırıyı organize etti ve bizzat eyleme geçirdi. Raporun özet kısmında “Alanda yapılan incelemeler, tanıkların ifadeleri, videolar ve fotoğraflar, hastane raporlarının incelenmesinin ardından HRW, muhalif güçlerin kimliği belirlenemeyen 190 sivilin en az 67’sini yasadışı bir şekilde öldürdüğünden emin oldu. Öldürülen diğer kişilerin ne şekilde öldürüldüklerine dair daha fazla inceleme gerekiyor. Yüksek sayıda sivil ölümü, kaydedilen yaraların doğası (örneğin; çok sayıda kurşun ya da bıçak yarası), 43 kadın, çocuk ve yaşlının ölenler arasında olması muhalif güçlerin hayatta kalan kurbanları bilerek ya da rastgele öldürdüğünü gösteriyor. Muhaliflerin gerçekleştirdiği eylemlerin büyüklüğü ve yapısı, operasyonun sivillere karşı sistematik ve planlı bir saldırı olduğunu gösteriyor” denildi. Raporda örgütün daha önce rejim güçlerinin işlediği birçok suç ve katliamı da ortaya çıkardığı hatırlatıldı. İnsan Hakları İzleme Örgütü, “Bulgular güçlü şekilde; cinayetler, esir alma ve savaş suçu ile insanlığa karşı suç seviyesinde diğer eylemlerin gerçekleştirildiğini ortaya koyuyor” dedi.

Bir önceki yazımız olan Gökhan Aktaş: Yaşamaz zaten dediler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *