Suriye’deki kimyasallar nereden geldi?

Suriye’ye rejimin kimyasal saldırı düzenlediği iddiasıyla askeri müdahale gündemdeyken, ülkenin kimyasal silah mühimmatının büyük bölümünün Batılı şirketler sayesinde oluşturulduğu iddia edildi.

Şam rejimine halkına karşı kimyasal silah kullandığı gerekçesiyle müdahale edilmesi tartışılırken, Suriye’nin kimyasal silah stoğunu dünyanın gözü önünde ve Batılı şirketlerin yardımıyla oluşturduğu ortaya çıktı. İngiliz gazetesi Daily Mail ve ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times’ın dün yayınladığı haberlere göre; İngiliz, Amerikan ve Hollandalı şirketler, Suriye yönetiminin paravan firmalarına sarin gazı üretilmesinde kullanılan kimyasal maddeler sattı. Paravan şirketlerin tıbbi ya da kozmetik gibi yasal gerekçelerle satın aldığı malzemeler hükümete ulaştırıldı.
New York Times gazetesinin diplomatik yazışmalara ve Wikileaks’in sızdırdığı istihbarat belgelerine dayandırarak verdiği haberinde Beşar Esad ve babası Hafız Esad’ın kurdukları yasal şirketler aracılığıyla “dünyanın en büyük kimyasal silah depolarından birini” oluşturduğu aktarıldı. ABD’de 1990’lara uzanan istihbarat raporlarında Suriye’nin Çekoslavakya ve Sovyet Rusya yardımıyla kimyasal silah edindiği, ancak Amerikalı şirketlerin de bu konuda yardımcı olduğu aktarıldı. Habere göre ABD Devlet Başkanı Barack Obama’ya göreve geldiğinde Esad’ın Amerikan şirketlerini VX ve sarin gazı yapmak için kullandığı bilgisi verildi. 2009’da Hillary Clinton yönetimindeki Dışişleri Bakanlığı, Suriye’ye kimyasal ve ekipman akışının “durdurulamamasındaki başarısızlığı” inceledi. Amerikan yönetiminde eskiden ulusal güvenlik danışmanı yardımcısı olarak çalışan Juan C. Zarate ise “İran ve Kuzey Kore gibi daha acil öncelikler vardı” dedi.
Gazete satışlara örnek olarak Amerikalı Maine Biyolojik Laboratuvarları şirketinin Suriye’ye yasaklanmış kimyasal malzeme göndermesini gösterdi. Bir başka Amerikan şirketinin ise Suriye’deki bir çocuk hastanesine potasyum siyanit yolladığı, ancak malzemenin hangi amaçlarla kullanıldığının bilinmediği aktarıldı. Hollandalı bir şirketin de Suriye Endüstri Bakanlığı’na “mono etilen glikol” maddesi sattığı öne sürüldü.

Daily Mail ise Temmuz 2004 ve Mayıs 2010 arasında İngiliz hükümetinin iki şirkete sarin gazı yapımında kullanılan sodyum florid malzemesinin Suriye’ye ithal edilmesi için lisans sağladığı belirtildi. İngiliz şirketlerin Suriyeli bir kozmetik firmasına yasal gerekçelerle bu maddeyi sattığı, ancak Suriye hükümetinin bu malzemeleri kimyasal silah yapımında kullandığı aktarıldı. Satılan ürünlerin geçen ay düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırıda kullanılmış olabileceği söyleniyor. Gazete, hükümetin bu lisansları sağlayan biriminin bu satışları kabul ettiğini de yazdı.

Bir önceki yazımız olan Prens kapıda kaldı! başlıklı makalemizde Buckingham, Buckingham Sarayı ve hırsız hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *