Suriye’deki kimyasallar 10 yılda tüketilir!

Foreign Policy dergisinin haberine göre, dünyanın en büyük kimyasal silah depolarından birine sahip olan Suriye’nin bütün stoğunun yok edilmesi en az on yıl sürebilir.

Örneğin, ABD’nin 1990’larda başladığı kimyasal silahlarını imha işlemi 2023’te sona erecek ve 35 milyar dolara mal olacak. Ancak Suriye’nin ABD’ninkinden çok daha küçük bir kimyasal cephaneliği olduğu da biliniyor.
Kimyasalların yok edilmesi için en deneyimli uzmanlar ve eğitimli askerler ABD ve Rusya’da bulunuyor. Bu da ABD için nitelikli elemanlarının uzun yıllar Suriye’de kalması ve pahalıya mal olması demek. Diğer yandan Suriye’nin farklı yerlerine dağılmış kimyasal silah depoları ve halen savaşın devam etmesi sürecin nasıl gerçekleştirileceğine dair soru işaretleri doğuruyor.
Kimyasalların yok edilmesi için iki yöntem var: Birincisinde 1093 derecelik özel fırınlar kullanılırken, ikincisinde sarin gazı, sıvı sodyum hidroksit; hardal gazı ise alkalik suyla etkisiz hale getiriliyor. Silahların ortadan kaldırılması için oluşturulacak merkezlere taşınması sırasında militan grupların saldırısı olabilir. Bu yüzden yok etme işlemenin Suriye’nin dışında yapılması ortaya atılan önerilerden.

Bir önceki yazımız olan Kediler de biber gazının tadına baktı! başlıklı makalemizde ahmet atakan, Ak Parti ve biber gazı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *