‘Suriye’deki kimyasalların sahibi muhalifler’

Rusya, Suriye hükümeti tarafından 21 Ağustos’ta meydana gelen kimyasal saldırının muhalifler tarafından işlendiğine dair “somut kanıt” teslim aldıklarını açıkladı. Suriye’nin başkenti Şam’a bir ziyarette bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, yeni kanıtların Rus uzmanlar tarafından inceleneceğini söyledi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile yaptığı görüşmenin ardından Ryabkov, “muhaliflere işaret eden Suriye’nin verdiği materyalleri büyük bir ciddiyetle inceleyeceklerini” aktardı. Pazartesi günü açıklanan Birleşmiş Milletler (BM) raporunun saldırıyı Suriye rejiminin yaptığını ortaya koyduğunu belirten İngiltere, Fransa ve ABD’nin aksine Rusya, saldırıyı muhaliflerin müdahale için kışkırtmak amacıyla yaptığını söylüyor. Ryabkov, BM raporunun “politik, taraflı ve tek yanlı” olduğunu belirtti. Fransız mevkidaşı ile Moskova’da yaptığı toplantının ardından konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da muhaliflerin saldırıyı düzenlediği konusunda ısrarcı davrandı.
ABD Devlet Başkanı Barack Obama ise İspanyol televizyon kanalı Telemundo’yla yaptığı röportajında “BM raporunun sunduğu kanıtlara bakarsanız rejimden başkasının saldırıyı düzenlemesinin akıl almaz olduğunu görürsünüz” dedi. Batılı devletler ve Rusya arasındaki tek anlaşmazlık saldırıyı kimin düzenlediği üzerine değil. Fransa, İngiltere ve ABD, BM’den çıkacak karara Suriye’nin kimyasal silahların imhası planına uymaması halinde askeri müdahale maddesinin eklenmesini isterken Rusya buna karşı çıkıyor.
BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi Fransa, ABD, İngiltere, Rusya ve Çin, New York’ta Suriye’nin kimyasal silahlarının imhası hakkındaki karar tasarısıyla ilgili bir görüşme yaptı.
Suriye’ye kimyasal silah iddialarını soruşturmak için giden BM ekibinin başındaki Aake Sellstroem ise yakın zamanda araştırmayı geliştirmek için ülkeye geri döneceklerini açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Salih Memecan'dan tepki çeken karikatür! başlıklı makalemizde bizimcity, direncity ve gezi parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *