Suriye’deki kimyasal silahlara ne oldu?

KimyasalI imhaya başlandı
Geçtiğimiz hafta Suriye’ye giden Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve Birleşmiş Milletler’den uzmanların oluşturduğu ekip, ülkede bulunan kimyasal silahların yok edilmesi sürecini dün başlattı

Suriye’nin kimyasal silahlarının imha edilmesi sürecinin dün başlatıldığı açıklandı. Kimyasal silahların imhasından sorumlu ve merkezi Hollanda’nın Lahey şehrinde olan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve Birleşmiş Milletler’den (BM) uzmanların oluşturduğu ekip, dün kimyasal silahların imha edileceği ilk alana vardı. Geçtiğimiz hafta salı günü Suriye’ye varan ekipte yer alan BM yetkilisi, “Bugün (pazar) kimyasal silahların yok edilmesi ve etkisiz hale getirilmesi sürecinin ilk günü. Silahların tespit edilmesi de ayrıca devam edecek” açıklamasında bulundu.

9 ay içinde yok olacak

Yetkili, “ağır araçların, kimyasal maddelerin bulunduğu füze başlıklarını, kimyasal bombaları, hareket eden ve sabit karıştırma ve doldurma ünitelerini yok etmek” üzere harekete geçtiğini belirtti. BM Güvenlik Konseyi’nin oybirliğiyle kabul ettiği karar gereğince yaklaşık dokuz ay içinde Suriye’nin kimyasal silahlarının yok edilmesi gerekiyor. Suriye’ye varan uluslararası ekip, bin ton olduğu düşünülen sarin ve hardal gazının dahil olduğu kimyasal maddeleri ve silahları imha etmekle yükümlü. 21 Ağustos’ta başkent Şam’ın yakınında gerçekleşen kimyasal saldırının ardından Suriye rejimi kimyasal silahları yok etmeyi kabul etmişti.

“Hatalarım olabilir”

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise Almanya’nın Der Spiegel dergisine verdiği röportajda kimyasal saldırıyı rejiminin üstlendiği iddialarını reddederek muhalifleri suçladı. Ancak iki yıldır süren iç savaşta kendisinin de hata yapmış olabileceğini kabul etti. Ülkesinde bulunan kimyasal silah uzmanlarına “şeffaf” olduğunu aktaran Esad, ekibin ülkenin her yerine girebildiğini belirtti. Esad, Almanya’nın aracı rolünü üstlenmesinden memnuniyet duyacağını da aktardı.


İrlanda’da  senato kalıcı
İrlanda’da kemer sıkma politikaları kapsamında parlamentonun üst kanadı senatonun lağvedilmesi için düzenlenen referandumda senatonun kalmasına karar verildi. İlk sonuçlara göre İrlandalıların yüzde 51.7’si 75 yıllık kurumun devam etmesi lehine oy verdi. Senatonun kapatılması önerisini sunan Fine Gael Partisi lideri Başbakan Enda Kenny, yenilgiyi kabul etse de hayal kırıklığına uğradığını gizlemedi.

Bir önceki yazımız olan Gizem Akhan’ın ailesi konuştu başlıklı makalemizde Aktivist, Gizem Akhan ve Gizem Akhan Greenpeace hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *