Suriye tezkeresi Meclis’ten geçti

eclis Genel Kurulu’nda Suriye’ye ilişkin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, hükümete verilen izin süresinin 4 Ekim 2013 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasına dair Başbakanlık tezkeresi kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Suriye tezkeresini Ak Parti ve MHP desteklerken, CHP ve BDP karşı çıktı. Bir yıllık tezkere yeterli çoğunluk sağlanarak Meclis’ten geçti. TBMM Genel Kurulu’nda dün Suriye tezkeresi yeterli çoğunluk sağlanarak geçti.

Genel Kurul’daki görüşmeler tartışmalı geçti. CHP adına konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Ak Parti’yi, “savaş çığırtkanlığı” yapmakla ve “maceraperest Suriye” politikası izlemekle suçladı. Loğoğlu, şöyle devam etti:
“Tezkere metninde dikkat çeken ifade ‘Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesi…’ ifadesidir. Bu tezkereyle AKP ilke olarak bütün dünyaya asker gönderebilir. Kafanıza göre istediğiniz ülkeye saldırıp sonrasında orada kalmaya mı düşünüyor acaba hükümet? Tavsiyemiz şudur, kendinize gelin, ölçüyü kaçırmayın.”

Türkeş: Hadi oradan
MHP grubu adına söz alan Yıldırım Tuğrul Türkeş tezkereyi destekleyeceklerini açıkladı. Türkeş, şöyle devam etti:
“Suriye sınırı El Kaide ve PKK arasında paylaşılmıştır. O bölgedeki kör kurşunlar, El Kaide ve PKK kaynaklı olduğunu bilmediğimizi mi sanıyorsunuz? Tezkeredeki gerekçeler önümüzdeki dönemde AKP’nin daha saldırgan tavır takınacağını gösteriyor. Kendinizi tüketme çabanızı keyifle izliyoruz. Ancak Türkiye’yi tüketme olunca bunun karşısındayız. Dış politikada temel amacımızın Milletin ve Devletin çıkarları olduğunu söylemiştim.Analar ağlamasın diye vatan savunması rafa kaldıracaksın. Suriye için anaları ağlatacaksın? Rahmetli Erbakan’ın sözleriyle anlatayım da anlayın. Hadi oradan, hadi oradan.”
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de bölgedeki hareketlerin konjonktürel değil stratejik olduğunu vurgulayarak, “Bir bütün olarak Ortadoğu politikaların tamamı yapılan yanlış analizler nedeniyle çökme noktasına gelmiştir” dedi.

Ak Parti’den tepki
Ak Parti grubu adına muhalefetin eleştirilerine yanıt veren Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Suriye tezkeresinin, “savaş tezkeresi” olarak nitelendirilmesine tepki gösterdi. Bozkır, “Bu süreçte en önemli önceliğimiz vatandaşlarımızın ve topraklarımızın güvenliğinin muhafaza edilmesidir” diye konuştu. Bozkır, “Hiçbir tezkereden sonra da Türkiye bir savaşa girmemiştir. Savaş tezkeresi olarak nitelendirilmesini doğru bulmuyorum” dedi.
Genel Kurul’daki oylama sonucunda Suriye tezkeresi, yeterli çoğunluk sağlanarak Meclis’ten geçti

Bir önceki yazımız olan MHP ve daraltılmış bölge başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *