Suriye Türkiye’de eylem yapacak!

Suriye istihbaratının iki ajanına Antakya şehir merkezi, Reyhanlı, İstanbul ve Ankara’da ses getirecek eylem düzenlenmesi talimatı verdiği tespit edildi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Suriye İstihbarat Örgütü El Muhaberat tarafından, 51 kişinin yaşamını yitirdiği, 150’den fazla kişinin de yaralandığı iki ayrı bomba yüklü minibüsle gerçekleştirilen eşzamanlı saldırılarla ilgili tartışmalar sürerken, Türkiye’yi alarma geçiren bir istihbarata ulaşıldı.
Milliyet’in aldığı bilgilere göre, istihbarat birimleri, Suriye istihbarat örgütlerinin üst düzey yöneticileri arasında Şam’ın El Muhacirin semtinde geçtiğimiz günlerde önemli bir toplantı gerçekleştirildiğini tespit etti. Toplantıda, El Muhaberat tarafından Abdulkadir R. ve Muhammed A. isimli ajanlara Türkiye’de yeniden Reyhanlı benzeri bir bombalı saldırı düzenlenmesi yönünde talimat verildiği ve bu kişilerin Kürt asıllı Suriye vatandaşı olduğu belirlendi.

Dini merkezde çalışma
Suriye istihbaratının, ajanlarına bombalı saldırıların Antakya şehir merkezi, Reyhanlı, İstanbul metrosu ve Ankara’da yapılması yönünde talimat verrdiği değerlendirildi. Saldırıların özellikle buralarda kalabalık kitlelerin eylemleri sırasında yapılmasının istendiği kaydedildi. Saldırılarda yine bomba yüklü araçların kullanılabileceği ifade edildi. Saldırıların belirlenen hedeflerde eşzamanlı olarak ya da ayrı ayrı yapılabileceği de istihbarat notlarında yer aldı. Suriye istihbaratının ayrıca, bu kişilerden Türkiye’de Alevilerin dini merkezlerinden birinde de bazı çalışmalar yapılması yönünde de talimatlar verdiği anlaşıldı.
Yurtdışı kaynaklı bu istihbarat üzerine tüm Türkiye’de alarma geçildi. İstihbarat birimleri, bu bilgiyi zaman kaybedilmeden başta Antakya, Ankara ve İstanbul olmak üzere ülke genelindeki tüm güvenlik güçleriyle paylaştı.

İhvan’a Tahrir izni yok
Mısır’da dün çeşitli şehirlerde askeri darbeyle görevden alınan cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarlarının düzenlediği gösterilerde çatışma çıktı.

Bir kişi öldü
Demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Müslüman Kardeşler kökenli Mursi’nin destekçileri, ordunun başkent Kahire’deki darbe karşıtı gösterileri şiddetle bastırdığı 14 Ağustos tarihinden bu yana böylesine büyük çapta gösteriler düzenlemiyordu. Kahire’deki sembolik niteliğe sahip Tahrir Meydanı’na girmeye çalışan Mursi taraftarlarına askerler ateş açtı. Müslüman Kardeşler’den bir kişinin açılan ateş sonucunda hayatını kaybettiği açıklandı. Etrafta bulunan kişilerin Mursi yandaşlarına, göstericilerin de güvenlik güçlerine taş attığı görüldü. Tahrir Meydanı’nı kapatan güvenlik güçleri, göstericileri dağıtmak için gözyaşartıcı gaz kullandı. Binlerce Mursi yandaşı Rabiatül Adeviyye Meydanı’na doğru ilerledi.

Bir önceki yazımız olan Erdoğan'dan Güngör Azim Tuna yorumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *