Suriye sarayında sıkıntı yok!

Suriye’ye müdahale ihtimali gündemden düşmezken Devlet Başkanı Beşar Esad duruma hâkim bir izlenim yaratmaya çalışıyor. Hafta başında Rusya’da yayımlanan Izvestia gazetesine verdiği röportaj sırasında çekilen fotoğraflarda rahat görüntüsüyle dikkat çeken Esad, Suriye’de destekçilerine mücadeleye kararlı bir lider imajı sunuyor. Fransa merkezli haber ajansı AFP’ye konuşan iktidara yakın bir işadamı “Başkanlık sarayında her şey sakin ve normal biçimde işliyor. Gerilime dair bir işaret yok” dedi.

‘İsrail komplosu’
Aynı kaynak 2000’de babası Hafız Esad’ın ölümüyle iktidarı devralan 47 yaşındaki Beşar Esad’ın ‘yorgun görünmediği ve stres belirtisi göstermediğini’ öne sürdü. İşadamına göre Esad artık “Mart 2011’de meclise hitap ederek utanıp sıkılan, rahat edemeyen adam değil”. Sık sık Şam’ı ziyaret eden Hollandalı diplomat Nikolaos van Dam, Esad’ın ‘kimyasal saldırı konusunda masum olduğunda ısrar ettiğini ve İsrail’in başını çektiği uluslararası komplonun hedefinde olduğuna inandığını’ vurguladı. Beyrutlu bir siyasi uzman da Esad’ın sadece kardeşi Mahir Esad ve Mahluf ailesine danıştığını ve kararlarını tek başına aldığını öne sürdü.

Esma hep çocuklarıyla
Arap milliyetçiliğine hitap ederek saldırı durumunda halkının desteğini alabileceğine inanan Esad’ın eşi Esma da first lady olarak olağan programına devam etmeye çalışıyor. Bir aile dostu Esma’nın ‘yarı normal’ bir hayat sürdüğünü belirterek “Şam’da bir çocuk müzesinin inşaatıyla meşgul. İki oğlu ve kızıyla da birlikte çok zaman geçiriyor” dedi. Kaynağa göre ‘Esad ailesinin hayatında son haftalardaki en büyük değişiklik; bombardıman tehlikesine karşı her gece uyudukları mekânın değişmesi’ oldu.

Suriye rejimi fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ı yoğun biçimde kullanarak normal bir hayat görüntüsü çiziyor. Syrianpresidency adlı hesapta Devlet Başkanı Esad’ın, Uluslararası Bilim Olimpiyatları’na katılan 35 kişilik heyeti ağırlarken çekilen fotoğraflar paylaşıldı. First lady Esma Esad da savaş nedeniyle evlerinden olan mültecilere yemek dağıtırkenki resimleriyle dikkat çekti. Resimlerin altında yapılan pek çok yorumda Esad ailesine hakaretler, destek mesajlarına ağır basıyor.

Bir önceki yazımız olan Facebook'tan BDP'ye kötü haber başlıklı makalemizde ahmet türk, ayla akat ve barış ve demokrasi partisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *