Suriye operasyonuna hazırız

Yerel saatle 21.00’e halka seslenen Obama, Dışişleri Bakanı John Kerry’nin perşembe günü Cenevre’de Rus meslektaşı Sergey Lavrov ile görüşeceğini, kendisinin de Rusya lideri Vladimir Putin ile konuşmaya devam edeceğini söyledi. Asıl amacı askeri operasyon için halkı ikna etmek olan Obama, başkanların nadiren başvurduğu bir yönetmi kullanarak konuyla ilgili en çok sorulan soruları tek tek yanıtladı. Vatandaşların gönderdiği mektuplardan da alıntı yapan Obama’nın sıraladığı sorular ve yanıtları mealen şöyleydi:

Askeri operasyon Amerika’yı savaşa sürüklemeyecek mi?
Suriye’ye Amerikan askeri göndermeyeceğim. Irak ya da Afganistan’daki gibi açık uçlu bir operasyon ya da Libya, Kosova’daki gibi uzun bir hava bombardımanı olmayacak.

Esad’ı devirmeyeceksek bu operasyonu yapmaya değer mi?
Bence bir diktatörü daha görevden almamalıyız, çünkü Irak’ta gördük ki böyle bir durumda sonradan olanların sorumuluğunu taşıyoruz. Ama hedefi belli bir saldırı Esad’ın ya da herhangi bir diktatörün kimyasal silah kullanmadan önce iki kez düşünmesini sağlar.

Bu kadar zor bir bölgede olanlara neden karışıyoruz? Ya Esad’dan sonra gelenler insan hakları ihlalcileri olursa?
Esad’ın bazı karşıtlarının radikaller olduğu doğru ama El Kaide dünyanın masum sivillerin gazlanmasına sustuğu kaotik bir Suriye’de daha çok güçlenir. Askeri operasyonun ertesi günü politik çözüm bulmak için çabalarımızı ikiye katlayacağız.

Bir önceki yazımız olan Kediler de biber gazının tadına baktı! başlıklı makalemizde ahmet atakan, Ak Parti ve biber gazı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *