Suriye ne kadar hazır bilemem!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’da yapılacak G-20 Zirvesi çerçevesinde ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye konusunda önemli görüşmelerde bulunacak. Erdoğan, G-20 Zirvesi nedeniyle Rusya’ya hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın açıklamasında bulundu. Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın “Olası bir müdahalenin bölgesel bir savaş çıkaracağı” şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Türkiye’nin “hazır olduğunu” söyledi.
Obama ve Putin’le görüşme
Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’in rejimin kimyasal silah kullandığı iddiasıyla ilgili olarak yaptığı “Eğer böyle bir şey bize getirilir, açıklanırsa bizim de duruşumuz bundan sonraki süreçte çok daha farklı olacaktır, değişecektir” sözlerini hatırlatarak, şunları kaydetti: “Bu da bir şeyi gösteriyor: Şimdi Sayın Putin’in ‘askeri müdahaleye karşıyız’ derken burada kimyasal silah olması halinde taraftarız ya da yanında yer alırız gibi bir yaklaşımın içine girmesi çok enteresandır. Neticesi ölüm olan saldırıda ne kullanırsanız kullanın bize göre bu bir insanlık suçudur. Yüz bini aşkın insan öldürülüyor. Buna ses çıkarmayacaksınız. Ama bin 300 kişi öldüğü zaman veya 130 kişi öldüğü zaman ‘Bu kimyasal olduğu için suçtur’ diyeceksiniz. ‘Eğer bu bize ispatlanırsa o zaman biz bunu BM’de destekleriz’ diyeceksiniz. Doğrusu bunu anlamakta ben zorlanıyorum” diye konuştu. Erdoğan, Türkiye’nin gönüllüler koalisyonunun içerisinde yer almasına hazır olduklarını söylediklerini dile getirerek, “Bunu bir gönüllüler koalisyonu olarak da değerlendiriyoruz. Burada Sayın Obama’nın bunu Kongre’ye götürmesi olayı, belki kendi iç siyasi kararı olarak değerlendirilebilir. Kendine olan güveninden de bu kaynaklanabilir” diye konuştu. Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın konuya olumlu baktığına işaret ederek, “Onlar bir müdahaleye hazır olduklarını, olabileceğini, bunları açıklıyorlar. G20 Zirvesi, bu konuları görüşme bakımından çok çok önemli bir zirve olacak. Gerek kolektif görüşmede, gerekse ikili görüşmelerde bunları gündemimize alacağız, gündemimizde tutacağız” dedi.
Erdoğan, Obama ve Putin ile ikili görüşme yapıp yapmayacağı sorusu üzerine, “Sayın Obama’nın yarın açılışta bulunup, ayrılacağına dair bir haber geldi. Ama buna rağmen kısa da olsa bir görüşme yapma imkanımız olacak. Aynı şekilde Putin orada gelen bütün ülkelerle görüşmeler yapacaktır, ev sahibidir. Sayın Putin ile de görüşmemiz olacak” dedi. Erdoğan, toplantı farklı bir ülkede gerçekleşse Putin ile daha uzun süre görüşebileceklerine işaret ederek, “Kendi ev sahipliğinde olduğu için de bütün ülkelerle, kendi dışında 19 ülkeyle de görüşmeler yaptığı için belki daha kısa olabilir. Fakat bizim konumumuz farklı. Çünkü biz şu anda özellikle Suriye konusunda, 911 kilometre sınıra sahip ve burada belli sıkıntıları yaşayan bir ülke olmamız hasebiyle öyle zannediyorum ki bu görüşmeyi iyi değerlendiririz” diye konuştu.
‘Her an hazırız’
Erdoğan, “Esad’ın olası bir müdahalenin bölgesel savaş çıkaracağı yönünde açıklamaları oldu. Biz bunun içinde olursak hazırlıklarımız nedir” sorusunu yanıtlarken de “Suriye kendisi buna ne kadar hazırdır onu bilemem. Onu da özellikle bu konudaki askeri mercilerimiz gayet iyi biliyor ama biz de onlardan aldığımız bilgilerle az çok biliyoruz. Beşar neye dayanarak, neye güvenerek böyle bir açıklama yapar veya yapıyor onu da bilmiyorum” dedi.

Beyaz Saray: Erdoğan ile görüşme planı yok

Başbakan Tayyip Erdoğan, Rusya’ya hareket etmeden önce G20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanı sıra ABD Başkanı Barack Obama ile de görüşeceğini açıklamıştı. Erdoğan, “Sayın Obama’nın yarın açılışta bulunup ayrılacağına dair bir haber geldi. Ama buna rağmen kısa da olsa bir görüşme yapma imkanımız olacak. Aynı şekilde Putin orada gelen bütün ülkelerle görüşmeler yapacaktır, ev sahibidir. Sayın Putin ile de görüşmemiz olacak” demişti. Ancak görüşmeyi teyit etmesini istediğimiz bir Beyaz Saray yetkilisi Başkan Obama’nın Çin, Japonya ve Fransa liderleriyle ikili görüşmesi olacağını doğruladıktan sonra “Şu anda bunlar dışında ikili bir görüşme için herhangi bir plan yok” dedi.

Bir önceki yazımız olan Femen'in kurucusu bir erkek! başlıklı makalemizde femen, feminist ve italya hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *