Suriye müdahalesinde CAP görevi Türkiye’nin

Suriye’ye yönelik askeri müdahalenin yapılması konusunda bu hafta ortasında Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi ile önümüzdeki hafta ABD Kongresi’nde yapılacak oylamaya gözler çevrilmişken; Türkiye tüm hazırlıklarını bu hafta tamamlayacak şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral İhsan Uyar öncülüğündeki heyetin önceki gün sınır hattında denetlemelerinin; Şam yönetiminin yapabileceği hamlelere karşı sınır hattının güçlendirilmesi amacını taşıdığı belirtildi. Bu doğrultuda Şam yönetiminden gelebilecek bir tehdide karşı 2. Ordu Komutanlığı’nın sorumluluk sahasındaki bölgede başta Hatay ve Şanlıurfa sınırı olmak üzere sınır hattındaki motorize birliklerin takviye edilmesinin planlandığı belirtiliyor.
Ayrıca, olası bir askeri müdahalede görev alması olası hava unsurları da hazır hale getiriliyor. Malatya Erhaç’ta görevli 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı 173. Şafak Filo’daki RF-4E Phantom jetlerinin keşif faaliyetlerini artırması öngörülüyor. Ayrıca, Merzifon’daki 5. Ana Jet Üssü’nde hava savunma sistemlerini tespitle yükümlü Türkiye’nin HARM özellikli tek füzelerini kullanan 151. Tunç Filo’nun da faaliyetlerini artıracağı belirtiliyor. HARM füzeleri, yerdeki radar sistemlerinden yayılan sinyalleri buluyor. Füze bu sinyalleri takip ederek hedefini yok ediyor. Aynı kapsamda keşif görev tanımıyla havalanacak helikopter sayısının artırılmasının da gündemde olduğu kaydediliyor.

Bir önceki yazımız olan Obama Suriye pozunu verdi! başlıklı makalemizde 2013, abd ve barrack obama hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *