‘Suriye Kosova’yı andırıyor’

Suriye’de iki yılı deviren iç savaşta 100 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine eklenen kimyasal saldırı iddiaları müdahale olasılığını yükseltti. Batılı güçler 1999’da Kosova için Sırbistan Birleşmiş Milletler onayı olmadan NATO’nun öncülüğünü yaptığı koalisyonla müdahale etmişti. ABD’de yayımlanan etkili uluslararası ilişkiler dergisi Foreign Policy’de yayımlanan makalesiyle Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, Suriye için benzer bir müdahaleyi talep etti.

‘Kötü anılarımız canlandı’
“Suriye’den gelen ve yürek burkan haberler ve görüntüler Slobodan Miloseviç’in 1990’larda Kosova’da etnik temizlik kampanyasını yaşayan bizlerin acı verici anılarını canlandırdı” ifadesini kullanan Hoxhaj, uluslararası toplumun Suriye’de iç savaşı bitirmek için adım atması gerektiğini vurguladı.
Bakan ‘Kosova gibi küçük bir ülkenin desteğinin yeterli olmayacağının’ altını çizerken “1999’da NATO müdahalesi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararı olmasa bile insan haklarını korumak için ülkelerin harekete geçebileceğini göstermişti” dedi.

‘Koruma sorumluluğu’
“Uluslararası toplum tarafından o zaman gerçekleştirilen müdahale, yalnız etnik temizlemenin sonlandırılmasını değil; klasik devlet egemenliği fikrinin baskı politikaları ve insanlığa karşı suçları haklı çıkaramayacağını gösterdi” ifadesini kullanan Hoxhaj, Suriye halkının acılarını sonlandırmak için uluslararası toplumun 14 yıl önce olduğu gibi harekete geçmesini istedi.

Bir önceki yazımız olan Afyonkarahisar davası ortada kaldı başlıklı makalemizde afyonkarahisar, Afyonkarahisar askeriyede cephanelik patlaması ve askeri yargıtay hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *