Suriye kimyasalları teslim edecek

Suriye, Rusya’nın kimyasal silahlarını uluslararası topluma teslim etmesi teklifini kabul etti. Rus ajansı Interfax’a göre Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim dün Moskova’da Rusya’nın teklifini “çoktan kabul ettiklerini” açıkladı. Muallim, Rusya parlamentosu alt kanadının sözcüsüyle toplantısından sonra “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün (pazartesi) verimli müzakereler yürüttük; Lavrov kimyasal silahlarla ilgili bir öneriyle geldi. Akşam kabul ettik” dedi. Muallim bunun “Amerikan saldırısını önleyeceğini” de belirtti.
Muallim ayrıca Suriye yönetiminin bu teklifi kabul etmesinin “Rusya’nın saldırıyı önlemek için ortaya koyduğu çabalara duyulan inançtan” kaynaklandığını söyledi. Suriye’nin bu öneriyi kabul etmesinin ABD’nin müdahalesini engellemek için önemli bir adım olduğu düşünülüyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, pazartesi günü Londra’da düzenlediği basın toplantısında Suriye lideri Beşar Esad’ın saldırıyı engellemek için “Gelecek hafta elindeki kimyasal silahların her bir parçasını uluslararası topluma teslim edebilir” demişti.

Muallim Türkiye’yi suçladı
Lavrov da bu ifadeyi kucaklayarak Moskova’nın Şam’ı kimyasal silahlarının yok edilmesi amacıyla teslim edilmesi için ikna etmek üzere “derhal” çalışmalara başlayacağını söyledi. Lavrov planın ABD ve Rusya ortak girişimiyle oluşturulduğunu da ortaya koydu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov ise Suriye’nin kimyasal silahlarının uluslararası kontrole alınmasının G20 zirvesinde Putin ile ABD Başkanı Barack Obama tarafından konuşulduğunu açıkladı. Girişimin kim tarafından başlatıldığına yönelik soruya cevap vermeyen Peskov, “Konuşmanın içeriğini açığa vurmuyoruz” dedi.
Diğer yandan Azerbaycan haber ajansı APA’ya göre bakan Muallim Moskova’dan Türkiye’yi suçlayarak “Türkiye 83 ülkeden gelen teröristlerin eğitimine katkıda bulunuyor. Ankara ve Şam arasında tarihi olarak dostane ilişkiler olsa da Türkiye düşman gibi diğer tarafta yerini alıyor” dedi.

 

Bir önceki yazımız olan Alkol yasağının ilk gününde tartışma başlıklı makalemizde Ak Parti, ak parti alkol düzenlemesi ve Ak Parti alkol yasağı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *