Suriye kimyasal silah üretmeyi durduracak!

Şam yönetiminin Rusya’nın Suriye’deki kimyasal silahların uluslararası denetime bırakılması teklifini kabul etmesinin ardından somut plan oluşturma çabalarına hız verildi. Beşar Esad hükümeti, dün bir adım daha atarak kimyasal silahların üretimini, stoklanmasını ve kullanımını yasaklayan uluslararası silah kontrol anlaşması “Kimyasal Silahlar Sözleşmesi”ne (KSS) katılacağını açıkladı. Rusya ise Suriye’deki kimyasal silahların uluslararası denetime verilmesini içeren planını ABD’ye verdi. ITAR-Tass haber ajansına konuşan Rus delegasyonundan bir kaynak, “Planı Amerikalılara verdik. Bu konuyu ABD’li diplomatlar ile Cenevre’de yapılacak bir toplantıda konuşmayı bekliyoruz” dedi.
Lübnan merkezli El Maydeen televizyonuna konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, “Rusya’nın Suriye’nin kimyasal silahlarına dair planına tam destek veriyoruz ve işbirliğine hazırız. Planın bir parçası olarak Kimyasal Silah Sözleşmesi’ne katılmaya niyetliyiz. Bu anlaşma uyarınca tüm yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz” dedi. Muallim, “Suriye, kimyasal silahların yerlerini göstermeye hazır. Depolama alanlarımızı açacağız ve üretimi durduracağız. Tesisleri Rusya, diğer ülkeler ve Birlemiş Milletler’e açmaya hazırız. Kimyasal silahları tamamem bırakma niyetindeyiz” diye ekledi.
Sözleşme ilk adım
Sözleşmeyi Hollanda’nın Lahey kentinde Birleşmiş Milletler ile yakın temasta olan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) yönetiyor. KSS’ye taraf olunması sürecin ilk basamağı. Önce BM Genel Sekreterliği’ne yapılan başvurunun ardından 30 günün geçmesi gerekiyor. 30 gün sonunda sözleşme imzalandıktan sonra da, taraf olmak için Esad hükümetinin ve ulusal meclisin onay vermesi ve bunu iç hukuka aktarması gerekiyor. KSYÖ de bildirimin ardından envanterin nerede olduğu bildirilirse, orada denetleme yapacak. Sonra Esad rejiminin izin vermesi halinde silahların imha çalışması başlayacak. Çalışma aylar sürebilir. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de kimyasal silahlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Putin, “Planın işe yaraması için ABD ve ona destek veren ülkelerin saldırının tamamen iptal edildiğini açıklaması gerekiyor. Müdahale hazırlığı yapılırken, Suriye veya başka bir ülkeyi silahsızlandırmaya zorlamak güç” dedi.
‘Putin silahla ikna etti’
İsrailli Channel 2 kanalı ise çarpıcı bir iddiada bulundu. İddiaya göre Putin ve Esad planla ilgili gizli bir anlaşma yaptı. Anlaşma çerçevesinde Rusya’nın kimyasal silahlara karşılık Suriye’ye konvansiyonel silah sevkiyatına başladığı iddia edildi. Kanal, Rus silahlarının bir kısmının Rusya’nın Karadeniz’deki Novorossisk limanından yola çıktığını öne sürdü.

Yedi ülke üye değil
Kimyasal Silahlar Sözleşmesi, kimyasal silahların üretimini, stoklanmasını ve kullanımını yasaklayan bir silah kontrol anlaşması olarak biliniyor. Anlaşma, Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (KSYÖ) tarafından yönetiliyor. Bağımsız bir kuruluş olan örgütün yönettiği anlaşmaya taraf olmayan Birleşmiş Milletler ülkeleri arasında ise Suriye, Angola, Myanmar, Mısır, İsrail, Kuzey Kore, Güney Sudan bulunuyor. Anlaşma 1993 yılında Paris’te imzaya açılmıştı.

Bir önceki yazımız olan Kediler de biber gazının tadına baktı! başlıklı makalemizde ahmet atakan, Ak Parti ve biber gazı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *