Suriye kimyasalı Akdeniz’de imha edilebilir

Suriye’nin kimyasal silahlarını imha etmek için adres Akdeniz olabilir. En son Arnavutluk ve Belçika’nın imha sürecine ev sahipliği yapma teklifini reddetmesinin ardından Beyaz Saray ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) kimyasal silahların uluslararası sularda etkisiz hale getirilmesini gündeme aldı. İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan bir Amerikalı yetkili “Kimyasalları gemide imha etmek tartışılıyor” dedi. OPCW’den bir yetkili de haberi doğrulayarak tartışmaların devam ettiğini ancak bunun mümkün olduğunu söyledi. Japonya ve ABD gibi ülkeler daha önce denizde kimyasal silah imha etmişti. Ancak Suriye’nin kimyasal silahlarının denizde imha edilmesine karar verilirse bu hem miktar, hem de etkisiz hale getirilecek malzemenin yapısı açısından bir ilk olacak.

Toksik sıvılar
Amerikan New York Times gazetesinin kaynaklarına göre imha için iki seçenek var: İlk plana göre kimyasal silah yapımında kullanılan malzemeler, bir gemiye yerleştirilecek beş “fırında” 1500 dereceya kadar ısıtılarak etkisiz hale getirilecek. İşlem 60 gün içinde tamamlanacak. Operasyonun tek artığı ise zararsız tuzlar ve katı maddeler olacak. İkinci planda ise Pentagon’un geliştirdiği taşınabilir hidroliz sisteminin kullanılması öngörülüyor.
Buna göre kimyasal silah yapımında kullanılan malzemeler suyla karıştırılıp ısıtılarak 10 gün içinde tehlikesiz hale getirilecek. Ancak herkes imha sürecinin bu kadar “temiz” olacağına ikna olmuş değil. Bağımsız kimyasal silah imha uzmanı Ralf Trapp, Reuters’a sözkonusu kimyasal malzemenin yakılması ya da hidroliz olarak bilinen bir sistemle etkisiz hale getirilmesi işleminin çok büyük miktarda toksik sıvı üretimine neden olacağını söyledi.

Okyanus çok uzak
Kimyasal silahların denizde imha edilmesi kesinleşirse operasyonun Akdeniz’de yapılması bekleniyor. Zira kimyasal silahları okyanusa taşımanın çok daha fazla tehlikesi olduğu düşünülüyor. Ayrıca imha işleminin yapılacağı gemi kıyıdan uzaklaştıkça acil durumlarda müdahalenin zorlaşacağı tahmin ediliyor.
Ancak Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin böyle bir operasyona sıcak bakacağı şüpheli. Sorun yalnızca imha sürecinin atık maddelerinin Akdeniz’e dökülüp dökülmeyeceği değil. Suriye’nin 1300 tonluk kimyasal silah stoğu imha edilirken gemiye yapılacak bir saldırı ya da imha işlemi sırasında yaşanacak en küçük bir terslik Akdeniz’de doğal yaşama, hatta insan hayatına tehdit oluşturabilecek bir felakete dönüşebilir. Suriye kimyasal silahlarının yıl sonuna kadar ülke dışına çıkarılmasını, 2014 ortasına kadar da yok edilmesini kabul etmişti.

 

5 ÜLKE REDDETTİ
Suriye’nin kimyasal silahlarının imha edilmesi için ilk teklif Norveç’e götürüldü. Ancak Norveç, ret yanıtı verdi. Norveç’in ardından Fransa, Arnavutluk ve Belçika da ‘hayır” yanıtını verdi. Arnavutluk’ta günlerce kimyasal silahların ülkede imha edilmesine karşı gösteri düzenlenmişti. Dün de Almanya Şansölyesi Angela Merkel silahların ülkesinde imha edilmeyeceğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *