Suç aynı Yargıtay’ın kararı farklı

Tuğgeneral Hakan Akkoç ve Tuğgeneral Suat Dönmez iki devre arkadaşı… Yıllarca birlikte görev yaptılar. 1998-2001 yılları arasında Belçika’da birlikteydiler. Evleri de yan yanaydı. Türkiye’ye döndüklerinde de 2001-2002 arasında ikisi de 3’üncü Kolordu Komutanlığı’nda görev aldı. Aynı tugayda yan yana binalarda tabur komutanlığı yaptılar. Balyoz Semineri düzenlendiği dönemde ikisi de yurtdışında görevdeydi. Aynı dönemde generalliğe terfi ettiler. Balyoz davasında ikisi de sanık olan ve suçlamalardan yargılanan iki general de ceza aldı. Yargıtay aşamasında ise Akkoç’un cezası bozularak beraat kararı verildi; Dönmez hakkındaki 13 yıl 4 aylık hapis cezası ise onandı. İşte iki devre arkadaşı iki generalin yargı serüveni…

Suçlama aynı
İddianameye göre; Akkoç ve Dönmez “EK-A (Görevlendirmede Yetkili Personel)” isimli 16 kişilik bir listedeki isimler arasında yer alıyordu. Yine iddianameye göre listenin sekizinci sırasında yer alan Dönmez ile dokuzuncu sırasında yer alan Akkoç, ‘Görevlendirmede Yetkili Personel’ olma görevini kabul etti, bu görevin gereği olarak da çeşitli eylem ve faaliyetler için personel belirlediler. Kendi birimlerinde görevli toplam 11 askeri personelin isimlerini “Özel Operasyon ve Sorgulama Timlerinde Görevlendirilecek Personel’ ve ‘Gözaltı Timlerinde Görevlendirilecek Personel’ listelerine yazarak listeyi de 1. Ordu Komutanlığı’na gönderdiler.
Soruşturmada adı geçmesi üzerine NATO bünyesinde görevli olduğu Belçika’dan Türkiye’ye gelen Akkoç, ifadesinde suçlamaları kabul etmedi ve “İsmimi o listeye yazanlardan şikâyetçiyim” dedi. Ancak tutuklandı. 3. iddianamenin hazırlandığı süreçte Belçika’da görevli olan Tuğgeneral Dönmez de Türkiye’ye gelerek ifade verdi. O da suçlamaları kabul etmeyerek kimseden emir almadığını, görev kabul etmediğini söyledi. Dönmez ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Soruşturmalar sonunda Akkoç hakkında 1. Balyoz iddianamesiyle, Dönmez hakkında ise 3. Balyoz iddianamesiyle “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs etmek” suçlamasıyla dava açıldı. Akkoç, dava sürecine YAŞ kararıyla emekliye sevk edildi. Dava sonunda emekli Tuğgeneral Hakan Akkoç “Hükümeti ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs” suçundan 16 yıl; Tuğgeneral Suat Dönmez ise aynı suçlama ile 13 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay aşamasında ise Akkoç’a verilen ceza bozularak beraat kararı verildi, Dönmez’in 13 yıl 4 aylık hapis cezası ise onandı.

‘Tek yumurta ikizi gibiyiz’

Akkoç, Balyoz Davası’nda yaptığı savunmada Genelkurmay’ın kendisine tebligat yapmasını beklemeden ifade vermek için Türkiye’ye geldiğini belirtmiş, tutuksuz sanık Tuğgeneral Suat Dönmez ile kendi durumunu karşılaştırarak, “Sahte EK-A’da o sekizinci sırada, ben dokuzuncu sıradayım. Aynı listede onun da adı var. Herhalde buna benzerlik değil tıpatıp aynılık denir. Aynı yumurta ikizleri gibi. Tek ayrılık var. Ben tereddüt etmeden mart ayında geldim, tutuklandım. Kendisi 11 ay sonra geldi ve temsil görevine devam ediyor. Şahsıma yapılan haksızlığa isyan ediyorum” diye konuşmuştu.

Erdoğan ‘Bu bir incelik’ demişti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir açıklamasında yurtdışından gelerek Balyoz davası kapsamında ifade veren askerler için, “Yurtdışında görev yapan personellerimizden bu süreç içerisinde olanlar, ailelerini bırakmak suretiyle gelmişler ve tutuklanmışlardır. Bu bir inceliktir. Öyleyse tutuksuz yargılarsınız” demişti. Erdoğan’ın Akkoç’u işaret ettiği konuşulmuştu.

 

Bir önceki yazımız olan Mark Zuckerberg'in karısı ve köpeği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *