SSD hakkında geniş bilgi ve SSD kurulumu

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük ortak sorunu kuşkusuz kullanılan bilgisayarın hız ve performans açısından bir süre sonra yetersiz gelmeye başlaması. Bahsi geçen aşamayı taşınabilir ve masaüstü bilgisayar kullanıcıları olarak ayrı ayrı ele almamız gerekiyor çünkü her iki bilgisayar türüne de farklı şekilde ve farklı donanımlarla güncellemeler yapılıyor. Ortak amaç bilgisayarın size olan tepkisini daha hızlı hâle getirmekse biz ilk etapta hemen SSD güncellemesi (solid state drive) yapmanızı öneriyoruz. Bildiğiniz gibi özellikle taşınabilir bilgisayarlarda güncelleme yapmayı istemek büyük sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Masaüstü bilgisayarlar her ne kadar biraz daha esnek olsa da birçok aşama uzman kişilerin müdahalesini gerektirebiliyor. Yazımız boyunca belki de bilgisayarınız için yapabileceğiniz en pratik güncelleme işlemlerinden birine odaklanıyoruz ve sabit diski yeni bir SSD ile değiştiriyoruz. Böylece yeni bilgisayarınız – seçeceğiniz SSD’ye göre size beş kat daha hızlı gelebilir.

SSD (Solid State Drive) kullanmanın avantajları
SSD’ler tamamen elektronik aksamdan oluşuyor. Yani büyük çoğunluğu mekanik olan sabit disklerden oldukça farklılar. Böylece birtakım avantajları beraberinde getiriyorlar. Öncelikle sessizliğe önem veren kullanıcıların mutlaka SSD güncellemesi yapması gerekiyor, çünkü SSD’ler 0 dB gürültüleri -yani mekanik parça içermediklerinden tamamen sessiz olmaları- ile en sessiz sabit diskten bile daha sessiz çalışıyorlar. Özellikle masaüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş 3,5 inç disklerin gürültülü çalıştığı hesaba katılırsa masaüstü bilgisayarlarda SSD geçişi sessizlik adına büyük fark ve rahatlama sağlayacak. Mekanik aksamın olmaması elbette sürtünmeden bağımsız bir sisteme işaret ediyor. Dolayısıyla SSD’ler çalışırken sabit disklere kıyasla çok çok daha düşük sıcaklık üretiyor. Ortaya çıkan sıcaklık da elektronik parçaların kendine has karakterlerinden kaynaklanıyor. Eğer daha serin çalışan bir sistem istiyorsanız yine SSD güncellemesiyle hayatınızın değişeceğini söyleyebiliriz. Her ne kadar masaüstü bilgisayarlar için pek önem taşımasa da SSD’lerin sabit disklere kıyasla çok daha sağlam olduğunu ve bir düşmede hayatlarının bitmeyeceğini de belirtmeliyiz. Özellikle taşınabilir bilgisayarların daha çok ye rinden hareket ettiği düşünülürse verilen korumak açısından SSD kullanan bilgisayarların çok daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz. SSD’ler aynı zamanda aşınacak bileşenler de bulundurmadığından genel kullanım ömrü açısından çok daha fazlasını sunuyorlar.
Peki, onca artı yönün yanı sıra SSD’lerin hiç eksi bir tarafı yok mu? Tek bir tane var: Fiyatları halen oldukça yüksek. Aslında fiyatlar düşmeye devam ediyor ancak sabit diskler de paralel bir düşüş içinde olduğundan SSD satın almak hâlâ iyi bir cesaret gerektiriyor. Satın alacağınız en basit SSD’nin bile bilgisayarınızı en azından iki kat hızlandıracağına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Gerçekten performans seviyesinde konumlandırılmış olan bir modelse beş kata kadar artış sağlayabilir. Hatta uç modellerde 7-8 katı bile bulabilirsiniz.. Unutmadan ekleyelim: Mekanik aksam içermeyen taşınabilir bilgisayarların batarya süresini de belirgin şekilde artırıyorlar. Elbette biz şu aşamada hız penceresinden bakıyoruz.

Bilgisayarı hızlandırmak için neleri güncelleyebiliyoruz?
Bilgisayarınızda neleri güncellemeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz, fakat sabit disk kullanan birisi olduğunuzu varsaydığımızdan SSD güncellemesiyle çok şeyin değişeceğini söyleyebiliriz. 2,5 inç yapısındaki bir taşınabilir bilgisayar diski 90-100 MB arasında veri transferi yaparken güçlü bir SSD’de bu rakamın 500 MB’nin üzerinde olduğunu biliyor musunuz? Yükselen hız sayesinde uygu lamalar çok daha hızlı açılıp kapanacak ve elbette performanslı şekilde çalışacak. Arama yaparken veya yüksek kalitede bir video izlerken bilgisayarınızın sergilediği performansa şaşıracaksınız. Masaüstü bilgisayarlarda öncelikle ana kartınıza bakmalısınız. Her şey çok hızlı değiştiği için bir süreden sonra işlemci ve bellek güncellemesi mantıklı olmayabiliyor. İşlemci, anakart ve bellek süper üçlüsünün yenilenmesi Çoğu zaman en doğru karar oluyor. Eğer Windows 7 kullanıcısıysanız 2 GB kapasitedeki sistem belleğinin 4 GB’ye çıkması çok şey değiştirebilir ama 4 GB’den 8 GB’ye yükseltmek çok şey ifade etmiyor. Hızı işaret eden bileşenler arasında elbette bir de sabit diskler var. SSD güncellemesiyle bilgisayarınız baştan aşağı değişecek.Diğer tarafta taşınabilir bilgisayarlar için yapılabilecek pek bir şey ne yazık ki yok. Genelde iki adet sistem belleği yuvası bulunuyor ve 4 GB’den daha fazlasının aslında bir şey ifade etmediğini söylemiştik. İşlemci ve grafik kartı gibi bileşenlere zaten erişebilme şansı olmadığından tek seçenek sabit disk oluyor. Sabit diske erişimse şanslıysanız bilgisayarın altından, sadece birkaç vida sökülerek yapılabiliyor. Eğer bilgisayarınızın altında belirgin bir sabit disk yuvası yoksa teknik servisinizden güncellemeyi rica etmek durumundasınız.

SSD Bellek nasıl takılır

SSD Bellek nasıl takılır

SSD kurulumu nasıl yapılır?
Sizin için oldukça kolay adımlar hazırladık: Biraz göz gezdirdikten sonra güncelleme işleminin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. SSD’nizi satın aldığınızı varsayıyoruz ve uğraşmamak için öncelikle eski işletim sisteminizi kolayca -programlar yardımıyla- SSD’ye aktarıyoruz. Ücretli veya Clonezilla gibi ücretsiz çözümlerden faydalanabilirsiniz. Dolayısıyla sabit diskinizdeki mevcut işletim sisteminizin bulunduğu bölümün SSD’nizden daha fazla alan kaplamadığına emin olun. Elbette bu işlem için bir USB kurusundan faydalanabilirsiniz. Masaüstü bilgisayar kullanıcıları SSD’yi doğrudan anakartlarına da bağlayabilir. Klonlama işleminin sonrasında eski sabit diskimizi sökerek yerine yeni SSD’mizi takıp uçuşa geçeceğiz. Şimdi adımlara göz atma zamanı.

1-İşletim sistemini konlamak

İşletim sistemi nasıl kopyalanır

İşletim sistemi nasıl kopyalanır?

2-Masaüstü bilgisayarda SSD Güncellemesi nasıl yapılır?

Masaüstü bilgisayarda SSD Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Masaüstü PC’de SSD Güncellemesi

 

3-Taşınabilir bilgisayarda SSD güncellemesi nasıl yapılır?

Laptopta SSD Güncellemesi

Taşınabilir bilgisayarda SSD Güncellemesi nasıl yapılır?

 

Bir önceki yazımız olan 3D hakkında bilinmesi gereken her şey başlıklı makalemizde 3D görüntüleme, 3d gözlük ve anaglif nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *