Spaceback ve Fabia Türkiye yolunda

Skoda Auto’nun son iki yıl içinde uyguladığı model yenileştirme ve yeni model sunma stratejisi, en büyük etkiyi Türkiye’de gösterdi. Bu strateji sayesinde imajını da yenileyen Skoda, Türkiye’deki satışlarını da sürekli artırmaya başladı. Özellikle Anadolu’daki satışları patlayan Skoda, bu sayede Türkiye’de diğer pazarlardan daha fazla büyüme kaydetti.
Avrupa’daki keskin daralmaya rağmen geçen yıl Türkiye’de 10 bin adetlik satışla yüzde 33’lük büyümeye imza atan Skoda, bu yükselişini 2013’ün ilk 7 aylık döneminde de sürdürdü ve 6 bin 574 adetlik satış gerçekleştirdi. Bu sayede Türkiye, Skoda’nın “özel statülü” ülkeleri arasına girdi. Bu da, Türkiye’ye özel modeller versiyonları geliştirmesinde de etkili oldu.
Daha fazla büyüyen yok
Yüce Auto-Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, Avrupa pazarında yüzde 7 civarında bir daralma olduğunu hatırlatırken, “Bizden daha fazla büyüyen ülke yok. Skoda, bu nedenle bizi özel statülü pazar olarak görmeye başladı. Yani bu pazardan beklentileri yüksek ve ona göre stratejilerini ve destekleri belirliyor” ifadesini kullandı.
2013’te 12 bin adedin üzerinde satışa ulaşmayı hedeflediklerini belirten Senyücel, “Yeni model atağımız sürecek. İlk önce yeni Yeti, 2014’in ilk çeyreğinde Spaceback, 2014’ün ikinci yarısında yeni Fabia gelecek. Bu yüzden gelecek yıl daha iddialı olacağız. Hedefimiz 15 bini geçmek” dedi. Skoda satışlarının Anadolu’da giderek arttığını, markanın bu bölgede güçlü bir imaj geliştirdiğini anlatan Senyücel, “Satışlarımızın yüzde 32’si İstanbul, yüzde 62’si de Anadolu’da gerçekleşiyor. Özellikle Anadolu’da geniş ailelerden talep görüyoruz. Ayrıca bazı Skoda modelleri, makam aracı olarak da tercih ediliyor” dedi.
Son dönemde Skoda’nın Türkiye’deki marka imajının hissedilir derecede yükseliş kaydettiğini belirten Senyücel, “Yollarda dolaşan araçlarımızın sayısı da artınca, imajımız pozitif etkiliyor. Skoda algısında yüzde 15 civarında artış var” ifadesini kulandı.

Bu versiyon sadece bize özel!
Türkiye’nin yükselen pazar oluşu, Skoda’nın özel versiyon üretmesinde de etkili oldu. Kapsamlı bir yenilenme operasyonu geçiren ve 58 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla pazara sunulan Superb’e, “Türkiye’ye özel” 1.6 dizel ve DSG otomatik şanzımanlı versiyon geliştirildi. Bu aracın fiyatıysa 73 bin 900 TL’den başlıyor. Bu versiyonun, satışlardaki payının büyük olması beklenirken, yıl sonuna kadar 1.600 adet Superb satılması hedefleniyor.
Skoda’nın yeni tasarım felsefesine uygun hale getirilen Superb’de yenilenen radyatör ızgarası, logo, LED farlar, ön çamurluk göze çarpıyor. Arka bölümdeyse stop lambalarının yeni tasarımı dikkat çekiyor. Bagaj kapağının iki farklı şekilde açılmasını sağlayan “Twindoor” sistemi korunurken, kullanımı basitleştirilmiş. Türkiye’de 1.4 lt TSI (125 HP) benzinlinin yanı sıra 1.6 lt TDI (105 HP), 2.0 lt TDI (140 HP) ve 4×4 versiyonunda da 2.0 lt TDI 170 HP dizel motor seçenekleri yer alıyor. Tüm motor seçeneklerinde “Start/Stop” ve “fren enerjisini geri kazanım” sistemleri sayesinde yakıt tüketimleri yüzde 19’a varan oranlarda düşürülmüş.
Güvenlik donanımı arttı
Skoda Superb yenilenirken, güvenlik ve konfor donanımları artırıldı. 6 hava yastığının yanı sıra ABS, Elektronik Denge Kontrol Sistemi (ESC), ASR, Motor Çekiş Kontrol Sistemi, Lastik Basınç Kontrolü, Elektronik Diferansiyel Kilidi, Elektronik Stabilite Frenleme Sistemi, Direksiyon Yönlendirme Tavsiyesi, Yokuş Kalkış Desteği ve Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi standart.
İsteğe bağlı alınabilen ikinci nesil Otomatik Park Yardımcısı da, yola paralel park etme ve park yerinden çıkma fonksiyonuna ek olarak artık dik olarak da park edebilmeye olanak tanıyor.

Bir önceki yazımız olan Rüya otomobil sahibi olmak başlıklı makalemizde levent köprülü, lüks otomobil ve lüx otomobil hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *