Sözleşmeli öğretmenin yol parası zaferi

Danıştay İkinci Daire’nin aynı nedenle açılan 4 ayrı davada aldığı kararlar ResmiGazete’nin bugün ki sayısında yer aldı. Sözleşmeli öğretmenler Dilek Sahillioğulları, Bülent Ugiş, Başak Demirbaş ve Ferit Gürbüz’ün çeşitli mahkemelerde açtıkları ancak olumsuz yanıt aldıkları kararlar Danıştay İkinci Dairesi’nce bozuldu.

YOL PARASI İÇİN OLUMSUZ YANIT

Söz konusu davalardan birinin tarafı olan sözleşmeli sınıf öğretmeni Dilek Sahillioğulları, görev yaptığı Van Başkale’den Hatay’a Ağustos 2009’da atandı. Dilek Sahillioğulları yol parasını ödeyerek Hatay’a gitti. Gittiği okuldan, naklen atanması nedeni ile yolluk verilmesini talep etti. Bu talep geri çevrildi.

İDARE MAHKEMESİ: SÜREYİ KAÇIRDIN

Sahillioğulları, başvurusunun reddi nedeni ile Avukatı Cengiz Ünal aracılığıyla mahkemeye gitti. Hatay İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, davanın, 60 günlük yasal başvuru sürecinde yapılmadığını, bu nedenle esasa girilmeden davayı reddetti.

DANIŞTAY: YOL PARASI ÖDENSİN

Dosya bu kez, yerel mahkeme kararını bozulması nedeni ile Danıştay’a taşındı. Mahkeme yerel mahkemenin kararını bozdu. Böylece, Dilek Sahillioğulları’nın bağlı bulunduğu idareden yolluğunu almasına kapı aralanmış oldu.

Bir önceki yazımız olan Emeklilere prim müjdesi başlıklı makalemizde 110 tl, emekli ve prim hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *