Soyadı davasında Türkiye mahkum edildi!

Eşinin soyadını kullanmak istemeyen avukat Gülizar Tuncer’in davasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’yi mahkum etti. Türkiye’de ‘kızlık soyadı’ mücadelesini ilk başlatan kadın Ayten Ünal, 16 Kasım 2004’te AİHM’de Türkiye’yi mahkum ettirmişti. Türk makamları dava sonrası Ünal’a isterse kimliğinde düzeltme yapılabileceği belirtmiş, Ünal’ın talebi üzerine de kimliğindeki ‘Tekeli’ soyadı kaldırılmıştı. ABD’de Duke Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Bahar Leventoğlu ise AİHM’de Türkiye’yi mahkum ettiren ikinci kadın oldu. Leventoğlu, 1997 öncesi evlenen kadınlara iki soyadı kullanma hakkı tanınmaması sebebiyle 2010’a kadar kütüğünde ‘Abdulkadiroğlu’ soyadını taşıdı. Leventoğlu, 2005’te İzmir Asliye Hukuk Mahkemesi’ne ‘Kanun önünde kadın erkek eşitliği’ maddesinden yola çıkarak ‘kızlık soyadı’ kullanma talebiyle açtığı dava tek celsede 6 Aralık 2005’de ‘Medeni Kanun’a aykırı’ olduğu gerekçesiyle reddedilip, 14 Temmuz 2006’da Yargıtay tarafından onandı. Leventoğlu da konuyu 8 Şubat 2007’de yaptığı başvuru ile AİHM’e taşıdı. 2010’da 1997 sonrası evlenen kadınların da iki soyad kullanma hakkı verilmesi üzerine genç kadın kütüğe ‘Bahar Leventoğlu Abdulkadiroğlu’ olarak kaydedildi. Değişimden 3 yıl sonra 28 Mayıs 2013’de Leventoğlu’nun AİHM’e taşıdığı soyadı hakkına ilişkin karar çıktı ve Türkiye aynı konuda ikinci defa mahkum edildi.

‘Mücadele kadınlar için’
Türkiye’nin Gülizar Tuncer’e davayı düşürmesi karşılığında nüfus cüzdanında kendi soyadını kullanabileceği değişiklik ve bin Euroluk ödemeyi içeren ‘dostane çözüm’ teklifini Bahar Leventoğlu’na da sunduğu ve Leventoğlu’nun da bunu reddettiği öğrenildi. Türkiye’nin iç hukukta değişiklik yapması için AİHM tarafından kaç defa mahkum edilmesi gerektiğini soran Leventoğlu, “Biz bu teklifi kabul etsek dava hiç açılmamış gibi olacaktı. Bunu sadece kendimiz için değil bütün Türkiye kadınları için yapıyoruz. Ufacık da olsa kadın haklarının ilerlemesine katkımız olacak ise ne mutlu bize. Her gün yaşanılan kadına yönelik şiddetin yanında, ‘kadının soyadı’ meselesi küçük bir sorun olarak görülebilir. Fakat şiddetin sebebi kadının bağımsız birey olarak görülmemesidir. Aldığımız sonuçlar Türkiye’deki kadın hakları açısından çok olumlu. Umuyorum çabalarımız daha çok kadına ulaşmak açısından faydalı olur” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Şanlıurfa'daki toplu mezara suç duyurusu başlıklı makalemizde pkk mezarı, pkk şehitliği ve şanlıurfa hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *