Sosyal medyanın gündeminde kimler var?

Geçen hafta Twitter üzerinden değerlendirdiğimiz televizyon yapımlarının sosyal medya reytinglerini, bu hafta Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden ayrı ayrı değerlendirip sonucunda da sosyal medyanın 25 Kasım – 1 Aralık haftasındaki en başarılarını bulduk.

Artık şirkette bir arkadaşımız analiz sonuçlarımızdan aldığımız ve günün ilk 20 sıralamasına giren sosyal medya hesaplarını gözle taramak ile görevli. Buradaki amacımız sayısal sosyal medya reyting değerlerini anlamamıza katkıda bulunacak ve “duygusal reyting mantığını” oluşturmamıza yarayacak veriler elde etmek.

Şöyle basitleştireyim… Reytinglerde A/B ve TOTAL olmak üzere iki ayrı sıralama yapılıyor… A/B denilen kitle televizyonun gelir kaynağını sağlayan yani reklam verenlerin ilgilendiği “parası olan” insanlar. “Parası olan” kısmı mizahi bir yaklaşım olsa da reklam verenlerin harcayacak parası olan bu kitleye odaklanması gayet normal. İşte sosyal medya reytinginin farkı burada ortaya çıkıyor.
TOTAL Reyting geleneksel yöntem ile de sosyal medya üzerinden de ölçülse sonuçta mantığı aynı; homojen yani eşit ve mantıklı bir dağılımdaki toplumdan bilgi toplamayı başardınız mı iş tamam (tabii bilgi topladığınız kişi sayısı ne kadar fazlaysa gerçek reyting değerine ulaşmak o kadar kolay). Ama geleneksel yöntemin ise sosyal medya reyting ölçümünü yakalama ihtimali ise pek yok. Çünkü geleneksel reyting ölçümünde reyting ölçüm cihazı sayısı on bini bulmazken, bu haftaki köşemiz için bizim ulaştığımız kişi sayısı yaklaşık (en az!) 514 bin kişi.

A/B Reyting’lerde ise geleneksel reyting ölçümlerinden hiçbir zaman elde edilemeyecek bir analizi, sosyal medya reytingi üzerinden elde edebiliyoruz. Bu analizin adı “ETKİLEŞİM”…
Televizyon programları aralarında izleyiciye marka yani reklam “dayatılırken”, sosyal medyada kullanıcı markaya kendi isteği ile ulaşıyor ve duygusal yani satın almaya yönelik bir bağ kuruyor. Markaların, televizyon reklamlarının kendilerine geri dönüşünü hesaplamalarının yegane yolu sosyal medya…

Ticari bir menfaat sağlamaması için Sosyorank Reytinglerimiz TOTAL üzerinden hesaplandı. Neden “TOP 10” değil de “TOP 13” sıralaması hazırladığımızın, tüm değerlendirmelerde ilk 13’te neden aynı programların olduğunun ve sosyal medya mecralarına göre sıralamanın neden bu kadar değişiklik gösterdiğinin cevapları ise haftaya…

Sosyal medyanın en seksi kadınları!

 Türkiye’de sosyal medya nefret sıralaması

 

Bir önceki yazımız olan Almancadan Türkçeye, İngilizceden Türkçeye ve İtalyancadan Türkçeye Cümle Çeviri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *