Sosyal medyada Esad kampanyaları

6 Haziran’da dünya basınında en çok konuşulan konuların başında, Facebook’ta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın seçim kampanyası için para toplanması yer aldı.
Mayıs’ta başlayan kampanya, “Sawa al-Assad” isimli Facebook sayfası tarafından yürütüldü.
Bu sayfa tarafından bugüne kadar birçok kampanya yürütülmüş olsa da Esad için yürütülen kampanya tepkilere yol açtı. Çünkü toplanan yardımlar Suriye rejimine aktarılıyordu.
Bu kampanyaya tepki olarak hemen www.adsfordictators.org adlı bir site kuruldu (Türkçesi “Diktatörler için reklamlar”). Sitenin amacı; Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’e, Esad’ın kampanyasını durdurması için imza toplamaktı. Bu arada, merak edip www.adsfordictators.org sitesine gireniniz olursa kafası karışabilir! Sitenin tasarımı, Facebook’a birebir benzetilmiş.
Konu özetle “dijital algı yönetimi”…
Benzeri sistemlerin; televizyon yapımlarının ve seyircilerin ortak paydada birleştirilmesi için kullanılabileceğini hep yazıyorum. Siyasetçi, işletmeci, doktor ya da teknoloji devi bir şirket olmanızın önemi yok… Sistem aynı…
Sosyal medyada marka ve algı yönetimi “çalışmaları” bu hafta ülkemizde başlıyor…
Cumhurbaşkanımızı seçeceğiz ya…

Bir önceki yazımız olan Facebook Bakırköy'e test yaptırdı! başlıklı makalemizde bakırköy ve facebook hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *