Sosyal medya danışmanından sosyal medya yorumu!

sosyal-medya-facebook-ve-twitterSosyal medya danışmanlığı yapan Kalust Şalcıoğlu, ünlülerin Twitter kullanımını analiz ederken “Çoğu ünlü sahte takipçi kullanıyor. Ülkemizdeki oran, Avrupa ülkeleri ortalamasının yaklaşık 16 katı” diyor

Sizce ünlüler sosyal medyayı doğru kullanıyor mu?
Profesyonel destek alanlar kullanabiliyor. Almayanlarsa olduğu kadar… “Profesyonel destek verebilen şirket var mı?” diye sorarsanız, sayıları bir elin parmaklarını geçmez.

Son günlerde birçok ünlünün Twitter hesaplarındaki takipçi sayılarında düşüş var. Bunun özel bir sebebi var mı?
Twitter, “robot hesap” olarak adlandırılan ve takipçileri fazla göstermeye yarayan sahte hesapları kapatıyor.

Siyasi isimlerin Twitter kullanımını başarılı buluyor musunuz?
Başarılı 3 isim var. Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan ve Egemen Bağış.

Cem Yılmaz hiç tweet atmıyor. Bu strateji doğru mu?
Cem Yılmaz’ın yazdığı tweet’leri sildiği basına da yansımıştı. Benim de yazdıktan sonra pişman olduğum şeyler oluyor ama prensip olarak silmiyorum. Cem Yılmaz’ın da kendi tercihi tabii…

Dünyaca ünlü isimlerin sosyal medya çalışmaları nasıl oluyor, ne kadar bütçe ayırıyorlar?
Dünyanın en başarılısı tartışmasız Eminem. Facebook’ta 74 milyon, Twitter’da ise 15 milyon takipçisi var. Biz Eminem’le ilgili bir orantı kurduk. Elde ettiğimiz rakam; en iyi ihtimalle Facebook bütçesinin aylık 48,5 bin dolar, Twitter bütçesinin ise 29 bin dolar olduğunu ortaya çıkardı.

Sahte takipçi kullanan ünlüler var mı?
Çoğu ünlü bu sistemi kullanıyor. Ülkemizdeki oran, Avrupa ülkeleri ortalamasının yaklaşık 16 katı. Bu biraz da “sürü psikolojisi”. “Herkes kullanıyor, ben de kullanmazsam ve takipçi sayım, popülaritesi benden daha düşük olan bir ünlünün takipçi sayısının altında kalır” mantığı güdülüyor. Ama sayı artarken kişinin marka güvenilirliği azalıyor.

Gezi Park eylemleriyle Twitter’ın önemi ortaya çıktı. Sizce serbest paylaşım yapmak doğru mu?
Kesinlikle yanlış! Daha bilinçli olmak gerekiyor.

Hüseyin Avni Mutlu ve Melih Gökçek, Gezi Parkı sürecinde Twitter’ı etkin kullandılar. Yazdıklarını nasıl buldunuz?
Kişilere bağlı kalmadan şunu söylemek istiyorum. Devletimiz de halkımız da bu sosyal tartışmaya hazırlıksız yakalandılar. Gelecekte de görüş ayrılıklarımız olacaktır ama ne halkımızın ne de devletimizin bir daha benzer olaylara izin vereceğini düşünmüyorum.

Bir önceki yazımız olan Vivahiba.com deneme yayınına başladı! Peki vivahiba nedir? başlıklı makalemizde gazete, medya ve sansür hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *