Sömestr tatilinde yurtdışında nereye gidelim?

Bu yarıyıl tatilinde yurt dışına gidecek ve biletlerini çoktan almış olanlara tavsiyeler… Paris, Brüksel, Zürih, Moskova ve Londra’da çocuklarınızla birlikte keyifle ziyaret edebileceğiniz yerler ve eğlenceli aktiviteler…

MOSKOVA

Bebek evi müzesi ve 3 bin 500 kukla

– Moskova’nın en büyük parkı Gorky Park’ın içinde buz pateninden oyun alanına kadar çocukla yapılabilecek bir sürü aktivite mevcut. Parkı gezdiren bir tren bile var. Şehrin diğer güzel parkları Sokolniki, Filevsky ve Izmailovsky
Park’ı da listenize eklemelisiniz.

– Klasik Rus mutfağını merak ediyorsanız ve ailece gidilebilecek ekonomik bir seçenek arayışındaysanız Elki Palki’yi deneyebilirsiniz. Solyanka ve beef stroganoff ile mantıya benzeyen pelmeni çocukların hoşuna gidecektir.

– Moskova’da bir sürü özel bebek evi müzesi var. Şehrin en eski bebek evi müzesi The Doll House Museum (Muey Kukolnyi Dom). Vintage bebeklerin toplandığı müzede aynı zamanda çocuklar için çeşitli etkinlikler ve atölye çalışmaları da düzenleniyor.

– Hava güzelse Kievskaya’daki cam köprünün yakınından kalkan teknelere binerek ailece nehir turu yapabilirsiniz.

– İçinde aynı zamanda 60 ülkeden yaklaşık 3 bin 500 kuklanın sergilendiği birmüzeyi de barındıran Obraztsov Kukla Tiyatrosu’nun birçok oyunu Rusça olsa da çocuklar anlamaz diye endişe etmeyin, Rusça bilmeden de izlenebilecek bir repertuvar seçmişler.

Londra

Hyde Park’ta piknik yapın, müzikale gidin

– Londra’nın ünlü alışveriş cadddesi Regent Street üzerindeki 4 katlı oyuncakçı Hamleys’de ailece saatler geçirebilirsiniz. Bir katı sadece legolara ve arabalara, bir katı da bebek ve bebek evlerine ayrılmış.

– Cumartesi günü Portobello Road üzerinde kurulan bitpazarını gezmek eğlenceli olabilir. Kahvaltı ya da kahve molası için adresiniz organik ürünler sunan Daylesford Organic olmalı (208-210 Westbourne Grove).

– Londra’ya gitmişken müzikallerden birine bilet alabilirsiniz. “Aslan Kral”
ya da “Charlie’nin Çikolata Fabrikası”
ilk önereceklerim arasında.

– En iyi 100 listesinde yer alan Neal’s Yard Remedies’de kendinize ve çocuğunuza organik bakım ürünleri bulabilirsiniz. Brick Lane 162 numaradaki Oh Baby London’da
ise tasarım çocuk kıyafetleri satılıyor.

– Hafta sonları ikinci el ürünlerin satıldığı Brick Lane pazarı ya da Hyde Park’ta piknik eğlenceli olabilir.

PARİS

Minikler için adeta tasarım cenneti

– Paris’teki Mandorla Palace minikler için adeta tasarım cenneti. Masa ve sandalyeler, duvar çıkartmaları, oyuncaklar, yastıklar, lambalar… Bir çocuk odasını renklendirmek
için her şey var (34 Rue François Miron).

– Les Trois Ours’ta pelüş hayvanlar, Tumbleweed Artisanat d’art Ludique’te ise ahşap oyuncaklar ve yapbozlar bulabilirsiniz.

– Chantelivre içinde saatler geçirebileceğiniz harika bir kitapçı. Hem size hem de çocuğunuza farklı kitaplar bulabilirsiniz. Fransızca olduğu kadar başka yabancı dillerde de kitap mevcut.

– Cite des Sciences et de l’Industrie (Modern Bilim Müzesi) teknoloji seven miniklerin ilgisini çekecektir. Musee des Arts et Metiers (Bilim ve Makine / Mühendislik Müzesi) de makinelerin nasıl çalıştığını merak eden çocuklara hitap ediyor.

– Centre Pompidou’daki modern sanat sergileri çocukların beğeneceği türden. Sadece sergiler değil, bu rengarenk ve sıra dışı binanın kendisi de oldukça ilgi çekici aslında.

ZÜRİH

Çikolata ülkesinde tatlı molası

– Zürih Oyuncak Müzesi’ne giriş ücretsiz. Yarım saatte tüm müzeyi gezmek mümkün. Oyuncakların satıldığı bir de minik dükkanı var.

– Nestle, Lindt, Toblerone gibi ünlü çikolata markalarının ülkesinde bir tatlı molası vermek için adres Sprüngli olmalı..

– Markethalle şarküteriler, peynirciler, sebze-meyve satan tezgahlar ve dükkanlar olan kapalı bir pazar yeri. Yerel lezzetleri deneyebileceğiniz
bir de restoranı var.

– Oberdorfstrasse 32 numaradaki kitapçıda sadece çocuk kitapları satılıyor. Pek çok dilde çocuk kitapları var.

– İsviçre’nin en büyük oyuncakçısı Franz Carl Weber’in Bahnhofstrasse üzerindeki 4 katlı mağazasında milyonlarca oyuncak bulmak mümkün.

BRÜKSEL

Çocukluğunuzun çizgi romankahramanları

– Brüksel’e gidip de waffel yemeden dönmek olmaz. Büyük Meydan’ın köşesindeki Gaufres de Bruxelles’i tavsiye ederim.

– Çocukluğunuzda “RedKit”, “Şirinler”, “Tenten” okudunuz mu?
O zaman çizgi roman kahramanlarını görmek, eski çizimleri incelemek için Rue des Sables’deki Çizgi Roman Müzesi’ne (Centre Belge de la Bande Dessinee) uğrayın. Eski trenler, arabalar, bebek evleri ve oyuncakların sergilendiği Oyuncak Müzesi’ni de (Musee du Jouet) atlamayın.

– Sablon’daki Comics Cafe çizgi roman kahramanlarından oluşan eğlenceli bir dekorasyona sahip. Obelix Burger’i denemelisiniz.

– Büyük Meydan’a yürüyüş mesafesindeki oyuncakçı GrassHopper’da ahşap oyuncaklara
ve yapbozlara mutlaka göz atın.

Özge Altınok Lokmanhekim – Milliyet Pazar

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *