Sömestr tatilinde yapılabilecek etkinlikler

Yarıyıl tatilinde çocuğunuzla birlikte dolu dolu vakit geçirebilirsiniz. İşte size sergilerden sanat atölyelerine, müzelerden tiyatrolara bir dizi seçenek…

Karneler alındı, okullar tatil oldu. Önünüzde çocuklarınızla dolu dolu geçirebileceğiniz 16 gün var. Çocuğunuzla birlikte bir sergi gezebilir ya da eğlenceli bir sanat atölyesine katılabilirsiniz. Birlikte tiyatroya ya da müzikale gitmeye ne dersiniz? Yarıyıl tatilinde şehirde ne var ne yok hepsini bu yazıya sığdırmaya çalıştım. Haftaya da evde çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz etkinlikleri paylaşacağım. Ne yaparsanız yapın, birlikte olmanın keyfini çıkarın! İyi tatiller.

Bu tiyatro oyunları kaçmaz

-Caddebostan Kültür Merkezi Yarıyıl Çocuk Şenliği kapsamında “Üç Arkadaş ve Karabaş”, “Ağustos Böceği ile Karınca”, “Kahraman Köpek Çiço”ve“Görünmez Çocuk”oyunlarının da dahil olduğu farklı tiyatro oyunları sahneliyor. Ckm.gen.tr sitesinden oyun saatlerini öğrenebilirsiniz. (Ücret 15 lira.)

-Ödüllü “Kibritçi Kız Müzikali” 26-30 Ocak tarihlerinde, “Karlar Ülkesi”isimli müzikli danslı çocuk oyunu ise 2-8 Şubat tarihlerinde Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nda sahnelenecek. (Ücretsiz.)

-VİKO’nun Çocuk Tiyatrosu “Aydınlık Bir Gelecek İçin”adlı çocuk oyununu 24, 25, 31 Ocak ve 1 Şubat tarihlerinde 11.00-13.00 saatleri arasında Üsküdar Koza Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak çocuklarla buluşturuyor.

Hangi yaratıcı atölyeyi denesek?

-Çocukları sanatın büyülü dünyasıyla buluşturan Akbank Sanat, yarıyıl tatili boyunca pazar hariç her gün farklı atölye çalışmalarına ev sahipliği yapıyor. Sarkis su içinde suluboya atölyesi, yaratıcı drama atölyesi, oyuncak ya da mobil heykel yapımı atölyesi, ailece mozaik atölyesi ve linol baskı atölyesi için kayıt yaptırabilirsiniz.
(Ücret 10 lira.)

-Koşuyolu’ndaki Happy Kinder Parti Evi tatil boyunca çocuklara doğa ve hayvan sevgisini anlatan atölyeler düzenliyor. Kuşlar için yem kabı yapımı, yumurta kartonlarından tırtıl yaratma, saksılara bitki ekme atölyeleri minikleri bekliyor.
(Ücret 30-50 lira.)

Yapı Kredi Kültür ve Sanat Merkezi’nde hafta sonları Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan çocuk kitapları yaratıcı dramayla okuma atölyesinde çocuklarla buluşuyor. (Ücretsiz.)

Sanatın her çeşidiyle müzede tanışalım

-Çocuklar kadar büyüklerin de ilgiyle gezdiği İstanbul Oyuncak Müzesitatil boyunca çocuklara mim gösterisinden gölge oyununa, kukla gösterisinden ahşap oyuncak yapım atölyesine çeşitli etkinlikler düzenliyor.istanbuloyuncakmuzesi.com sitesinde etkinlik takvimini bulabilirsiniz. (Ücret 10-45 lira arasında, müze giriş
ücreti dahil.)

-Tarihte oyuncak, koleksiyon objesi, hobi malzemesi, vitrin süsü olarak kabul edilmiş minyatür bebek evlerinden oluşan Rahmi M. Koç Müzesi’ndeki “Hayallerle Dolu Küçük Evler” sergisi her yaştaki çocuğun ilgisini çekecek cinsten. (Ücret; öğrenci 6 lira.)

İstanbul Modern 7-12 yaş grubundaki çocuklar için 26 Ocak-6 Şubat tarihleri arasında her gün farklı bir etkinliğin düzenlendiği sanatla dolu, eğlenceli bir program hazırladı. Yarı Yıl Sanat Atölyeleri’nde çocuklar resim, heykel, yerleştirme, tasarım, mimari gibi disiplinleri içeren uygulamalar yapacak. Atölyeler hafta içi her gün 10.00-12.00 ve 13.00-15.00 saatleri arasında. Detaylı bilgi için (0212) 334 73 52’yi arayabilirsiniz. (Ücret 85 lira.)

Borusan Contemporarytatil boyunca çocukların çağdaş sanat ve mimariyi öğrenebilecekleri atölye çalışmalarına yer veriyor. Her gün 10.30-12.30 ve 13.00-15.00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyelerde çocuklar önce kısa bir sergi turu yapıp sonrasında yeteneklerini konuşturacaklar. (Ücret 20 lira.)

Ailece gidebileceğiniz gösteriler

-Aslan Alex, zebra Marty, zürafa Melma ve su aygırı Gloria’nın New York Hayvanat Bahçesi’nden, Kral Julien’in çılgın Madagaskar dünyasına uzanan kaçış serüvenlerini konu alan “Madagascar Live” 30-31 Ocak
ve 1 Şubat tarihlerinde Ülker Sports Arena’da.

-Temeli akrobasi hareketlerine dayanan “Uçan Yumurcaklar”, 28 Ocak’a kadar altı gösteriyle TİM Show Center’da sahnelenecek. Yetenekleriyle dudak uçuklatan bu süper çocuklar rengarenk kostümleriyle yerçekimine meydan okuyarak uçuyor, şarkı söylüyor ve dans ediyorlar. Timshowcenter.com sitesinden saat ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

-“Buz Devri” ailesinin eğlenceli maceraları müzik, dans, akrobasi, yüksek teknoloji ve canlı müzikal şovu birleştiren bir gösteriyle 6, 7 ve 8 Şubat’ta Volkswagen Arena’da izlenecek. Cirque du Soleil’in ilk artistik direktörü olan Guy Caron’un yaratıcısı olduğu müzikal şov, toplamda 40 sanatçı ile buz üstünde etkileyici bir gösteri
vâdediyor. Bilet için pozitiflive.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

-“Çöps Çetesi Matrak Müzikali” 1 Şubat’ta saat 13.00 ve 15.00’te Kozyatağı Kültür Merkezi’nde, 7 ve 8 Şubat’ta saat 13.00’te Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Salonu’nda minik seyircileriyle buluşacak.
(Ücret 17.5 lira.)

Alışveriş merkezleri de çocukları düşünüyor

-Hello Kitty ile tanışmak, fotoğraf çektirmek ve birbirinden eğlenceli aktivitelere katılmak isterseniz, tatil boyunca 12.00-18.00 saatleri arasında Akbatı AVM’ye uğrayabilirsiniz.

Trump Alışveriş Merkezi’nin çocuk katında çocuklarınız özel eğitmenler eşliğinde hem eğitici hem eğlenceli atölyelere katılabilir. Çocuklar kozalaktan hayvan yaratma, kar küresi tasarlama ya da mandaldan oyuncak yapma atölyelerinde el becerilerini geliştirebilecekler. “Hansel ve Gretel”, “Kırmızı Başlıklı Kız”, “Ağustos Böceği ile Karınca” gibi klasikleşmiş hikayelerin tiyatro oyunları ise tatil boyunca her gün saat 14.00’te miniklerle buluşacak. Sezen Aksu’nun çocuklar için kaleme aldığı öykü, “Sezuş’un Hikayeleri: Efe ve Bulut Osman Bey’e Karşı”, Sezen Aksu’nun bestelerinden uyarlanan şarkıları ve masalsı anlatımı ile 8 Şubat’ta sahnelenecek. (Ücretsiz.)

-Çocuklara trafik bilincini aşılayan “OPET Trafik Dedektifleri Projesi” ile minikler interaktif trafik güvenliği eğitimi alacak. Marmara Forum’da bugün ve yarın saat
14.00 ve 16.00’da, düzenlenecek eğitimler ve etkinlikler, müzik
ve eğlence dolu sürprizlerle minikleri bekliyor.

Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkeziminik ziyaretçilerini tatilde dünya turuna çıkaracak. “Şipşak Dünya Turu” adlı etkinlikte her gün 12.00-19.00 saatleri arasında çocuklar hayallerindeki ülkeler hakkında çeşitli bilgiler edinecekler ve bu ülkelere özgü aktivitelere katılacaklar.

Buyaka AVM’de yarıyıl tatilinde çocuklar profesyonel eğitmenler eşliğinde hem buz pateni öğrenebilir hem de buz pisti deneyimi yaşayabilirler. Birbirinden eğlenceli maskot karakterlerle buz pisti üzerinde birlikte kaymak eğlenceli olsa gerek.

ÇOCUKLAR İÇİN SÖMESTİR TATİLİ KİTAPLARI

Ayrımcılığa karşı

“Ben ve Sen” ayrımcılığa karşı farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Günışığı Kitaplığı’ndan çıktı, 8.50 TL.

Bir çocuk klasiği

Bir çocuk klasiği olan “Küçük Prens”ünlü yazar Selim İleri’nin çevirisiyle Everest Yayınları’ndan çıktı. Fiyatı 7 TL.

Yaramaz köpek

Marsık Yayınları’ndan çıkan “Çabuk Odanı Topla”Pınar ve evi dağıtan yaramaz köpeği Çakıl’ın maceralarını anlatıyor. Fiyatı 6 TL.

neşeli günler

“Kaplumbağamın Adı Meraklı”Büyükada’da geçen neşeli yaz günlerini konu alıyor. Can Çocuk Yayınları’ndan çıktı, 8.50 TL.

 

Bir önceki yazımız olan Ayşe Erdem neden HDP'yi seçti? başlıklı makalemizde ayşe erdem, ayşe erdem röportaj ve HDP hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *