Soma faciasında 500 çocuk yetim kaldı

Sadece İzmir’in Kınık ilçesinde 86 çocuk babalarını bir daha hiç göremeyecek. Bu çocukların 3’ü ölen babalarını fotoğraflarından tanıyacak. 52 maden işçisinin hayatını kaybettiği ilçede babasız kalan 86 çocuktan 62’si babasına en ihtiyaç duyduğu 18 yaşın altında. 6 yaşındaki Nebahat, 4 yaşındaki Asmin ve babası öldüğünde henüz 26 günlük olan Göknür da babasız kalan çocuklardan. Eşi Gökhan Yılmaz’ı maden ocağında kaybeden Yeşim Yılmaz yaşadığı acıyı “Eşim hayatta hep kız çocuğu olsun diye dua ederdi. Kızları oldu, 3’ünün de isimlerini kendisi koydu. Ama keşke kız çocuğu değil de hayatta kalmayı isteseydi. Borç, harç içinde kıt kanaat yaşıyorduk. Şimdi çocuklarımı nasıl okutacağım” diyor. Daha sonra anne Yılmaz’ın sözlerini odaya giren 4 yaşındaki Asmin kesiyor: “Babam doktorda gelecek. Siz biraz bekleyin…”

Babalarını tanıyamadan…
Hayatını kaybeden Kınıklı madencilerden 9’unun çocuğu henüz 1 yaşın altında, 3’ünün ise çocukları henüz dünyaya bile gelmedi. Biri ise babasının son nefesini verdiği gün dünyaya gözlerini açtı. Kınık ilçesinin Köseler Köyü’ndeki çocuklar da yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta olan Soma’da bıraktıkları ‘baba sevgisi’nden habersiz büyüyecekler. Eşi Ahmet Şen’i maden kazasında kaybeden hamile Selda Şen, “Oğlunun doğacağı günü heyecanla beklerken kendi göçüp gitti bu dünyadan. Küçücük bir yaşamımız içinde büyük acılarımız ve borçlarımız var. Sizce neden? Neden acı fakiri görüyor?” diyor. Henüz doğacak çocuğuna isim bile koymayan acılı kadın “Ahmet koysam onu da çabuk alırlar mı benden?” diye soruyor.
Muharrem Dağlı da sağ çıktığı ocakta babası Bayram Ali Dağlı’yı kaybeden 22 yaşındaki bir maden işçisi. Muharrem, tanık olduğu anları şöyle anlatıyor: “6 aydır bu madende çalışıyorum. O gün işim erken bitti. Maskemi takıp babamı almaya inmek istedim, gidemedim. Gaza uzun süre maruz kalmadan çıkarıldı. Henüz ölmemişti ama sanırım yaşı bu faciayı kaldıramadı” dedi.

Damla Yur – Burcu Karakaş

Bir önceki yazımız olan Ensonhaber'in Hürriyet'e savaş açması başlıklı makalemizde en saçma ensonhaber manşetleri, en son haber ve en sonhaber resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *