Siyasilerin insani yanını göstermek

İletişim araçlarına dair teknolojik gelişmelerin hızlanması, sosyal medya hesaplarıyla görünürlüğün artması ve haberlerin daha hızlı yayılmasıyla bireylerin “imajı” eskisinden daha çok önem kazandı. Sürekli dünyanın gözü önünde olan liderler için ise “görüntü” bir yerden sonra hayati bir anlam ediniyor. Bu durum Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande için de farksız değil.
Geçtiğimiz hafta içinde Hollande’ın ülkenin kuzeyindeki bir okulda çekilen fotoğrafını servis eden dünyanın en büyük ajansları Reuters ve AFP, bir süre sonra fotoğrafı “uygun olmadığı” gerekçesi ile geri çekerek kullanılmamasını istedi. Ancak fotoğraf sosyal medyada hızla paylaşıldı. Kimileri Hollande’ın yüz ifadesini “sevimli” bulurken kimileri için alay konusu haline geldi. İnternette Fransız lider için “köyün delisi” veya “kuş beyinli” gibi yorumlar yapılırken dünyanın en büyük haber ajanslarından Reuters ve AFP’nin fotoğrafı çekme kararı tartışma başlattı.

‘Siyasetin cilvesi’
Fransız haber ajansı AFP ve İngiltere merkezli Reuters’in önce fotoğrafı servis edip ardından geri çektiklerini duyurması akıllara Elysee Sarayı’nın baskısı neticesinde sansür uygulandığını getirdi. AFP’nin enformasyon direktörü Philippe Massonnet ise Le Nouvel Observateur dergisine “Cumhurbaşkanlığından hiçbir zaman baskı görmediklerini, bunun Paris’teki editöryal ekibin bağımsız kararı olduğunu” açıkladı.
Konuyla ilgili görüşünü aldığımız EPA (European Pressphoto Agency) Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti Bölge Şefi Kerim Ökten, “Siyasiler, bakanları gülümsetecek durumlarda fotoğraflanabilir, bu da siyasi hayatın bir cilvesi, haber fotoğrafçılığını da ilginç kılan noktalardan birisi. Aksi takdirde, sürekli kontrol altında, filtrelenmiş, kısaca sansürlü bir basın fotoğrafçılığından bahsediyoruz demektir” dedi.

‘Küçük düşürücü olmamalı’
Ökten, “kişilik haklarını zedeleyici, küçük düşürücü olmadığı sürece her haber fotoğrafının servis edilebileceğine” dikkati çekti. Deneyimli fotoğrafçı “Fransa Cumhurbaşkanı olmuş bir kişi, bahsi geçen fotoğraftaki yüz ifadesini yaptığında fotoğrafının çekileceğini bilir. Siyasiler görüntülerinin ve seslerinin kaydedileceğini bildikleri her ortamda zaten belirli bir kontrol ve profesyonellik düzeyindedirler” yorumunda bulundu.
Çalıştığı hiçbir kurumda siyasilerden fotoğrafının basılmaması için baskı görmediğini belirten Ökten, şimdiye kadar liderlerin “komik” fotoğraflarını yayınlamama kararı almadıklarını vurguladı. Ökten fotoğrafların seçilmesinde izlenen süreci şu şekilde açıkladı: “Siyasilerin fotoğraflarını yayınlamadan önce izlenen teknik süreç diğer bütün fotoğraflar ile aynı. Fotoğrafların temel işlemi yapıldıktan sonra (açıklayıcı fotoğraf altı ve etik kuralları kesinleştirilmiş photoshop işlemi), görevli editörler fotoğrafı müşterilerimize servis ediyor veya arşive kaldırıyor.”

 

Bir önceki yazımız olan Kadınların miras sorunu bitmiyor başlıklı makalemizde Diyarbakır, kadın ve miras hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *