Six Pack baklava kaslar nasıl yapılır?

Estetik plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı Op. Dr. Hüseyin Kandulu; erkeklere uygulanan ve baklava dilimi denen kasları ortaya çıkaran ultrasonik liposuction’ı anlattı:
Tıp dilinde ‘rektus abdominis’ denen ve halk arasında ‘baklava dilimi’ denen karın kasının parçalı bir yapısı var. Bu görünümün deriye yansıması, dolasıyla görülebilmesi için çok yoğun spor yapmak ve kasın hacmini artırmak gerekiyor. Hatta bazen saatlerce spor dahi, hayal edilen görüntüyü yakalamaya yetmiyor.

ULTRASONİK LIPOSUCTION

Sadece yağ dokusunda etkili olan kas, damar ve sinire zarar vermeyen ultrasonik liposuction ile karın yeniden şekillendiriliyor. Yöntemle karnın istenilen bölgesinde; deriye ve kasa müdahale yapılabiliyor. Böylece karın kasları görüntüsü ortaya çıkıyor.

AMAÇ BAKLAVA HATTI

Karın kası beşinci kaburgadan başlayıp kasık bölgesinde bitiyor.

Aynı kas; zar, tendon denilen hatlarla bölünerek altı farklı adele gibi görünüyor.

Operasyonla amaçlanan, o hattı ortaya çıkarabilmek. Bölgede hem derin hem de yüzeysel şekilde yağlar kanüllerle emilerek uzaklaştırıldığında; hedeflenen kas görünümü ortaya çıkıyor.

İLLÜZYON OPERASYONU

Aslında kas yapılmıyor, üzerindeki yağ şekillendiriliyor. Bir çeşit illüzyon yani…
Six pack’ denilen kasın bombe olması gereken yerlerde yağ bırakılıyor; çökük olması gereken yerlerden de uzaklaştırılıyor.
Ameliyattan önce erkeğin yağlanan üç bölgesi; meme, karın, bel birlikte değerlendiriliyor. Genellikle belden ve gerekiyorsa memeden de yağ emiliyor. Elde edilen yağ, daha adaleli omuz kası veya meme elde edebilmek için bölgeye enjekte ediliyor.
Tüm bu işlemler, genel anestezi altında ve 2-4 saat süren bir seansta tamamlanabiliyor.

İKİ GÜN SONRA PLAJ

Çok ince (2.4 mm.) kanüller kullanılarak yapılan işlemden sonra ağrı ve sızı yaşanmıyor. Çok az morarma ve ödem oluyor. Hasta ertesi gün evine gidiyor. 2-3 hafta süreyle özel bir bandaj ve korse kullanıyor. Operasyondan iki gün sonra plaja bile gidilebiliyor.
İşlemden sonra karın eski haline dönmüyor çünkü vücuttaki yağ hücre sayısı sabit. Kilo alınca yağ hücresi sayısı artmıyor.

OBEZLERE UYGUN DEĞİL

Yöntem, beden kitle indeksi 20-24 arasında olanlara uygulanıyor. Sportif ama adeleleri ortaya çıkmamış insanlarda iyi sonuçlar veriyor. Hasta zayıfsa, kas görünümü istenilen şekilde ortaya çıkmadıysa, bombe olması gereken yerlere de yağ enjeksiyonu yapılıyor ve şişiriliyor. Böylece kişi, daha adeleli görünüyor.

KADINLAR iÇiN KARIN GERME OPERASYONU

Doğum sonrası veya aşırı kilo alıp verme-ler yüzünden oluşan çatlaklar ile deri fazlalığının giderilmesi, karın germe işlemiyle mümkün. Yöntemle karın kasları toparlanarak daha ince bir bel bölgesi sağlanıyor.
Karın germe işlemi (klasik abdominoplasti), yaklaşık 2.5-3 saat sürüyor. Göbek deliği yeniden oluşturuyor, bikini içinde kalacak şekilde her iki kasıktan birbirine uzanan bir kesi izi meydana geliyor.
Ameliyat sıklıkla genel anestezi altında yapılıyor ancak epidural anestezi de mümkün.

OPERASYON SONRASI

Ameliyat sonrası ilk üç gün dikiş yerlerinde gerginlik oluyor, bu nedenle dik yürümeye izin verilmiyor. 3-4 hafta korse kullanılması ve 4 haftalık dönemde ağır sporlardan kaçınmak gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Hava durumu ve hastalık ilişkisi başlıklı makalemizde hastalık, Hava durumu ve Hava durumu ve hastalık ilişkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *