Şirketler arasında “park aydınlatması” kavgası

Enerji şirketleriyle devlet arasında “park aydınlatması” kavgası çıktı. Büyük parklarda harcanan elektriğin faturasını ödemek istemeyen dağıtım şirketleri, ticari faaliyet yürütülen parkın elektriğini belediyenin ödemesini isteyecek, mısır bile satılsa parkın elektriği özel şirkete ödetilemeyecek.

İLGİLİ HABER – Şehir Işıkları yüzde 50 kararacak! | Netgazetesi.Net

 Kale ve camiye özel ışık

Edinilen bilgiye göre, dağıtım şirketleri ile devlet arasında park-bahçe aydınlatmalarının genel aydınlatma içine katılmasıyla ilgili sorun yaşanıyor.
Büyük parkların elektrik bedellerini ödemek istemeyen şirketlerin, mevzuattaki “elektrik ücretini ticari gelir elde eden işletme öder” maddesinden yararlandığı, Türkiye genelindeki parklar için bu itirazda bulunduğu öğrenildi.
Şirketler, TEDAŞ’tan aksi bir karar çıkmadıkça hiçbir parkın elektrik bedelini üstlenmeyecek. Bu arada TEDAŞ, kaleler, tarihi mekânlar, camilerde de kendine özgü aydınlatmalar istiyor.

Mısır bile satılsa ödemeyecek
Şirketlerin öncelikli gündeminde, yüzlerce aydınlatma noktası bulunan büyük parklar var. Bu parklardan birisi de Ankara’da geniş alana yayılan Gençlik Parkı. Bu park ile ilgili elektrik bedelini ödemek istemeyen EnerjiSA’nın gerişiminin sonuç verdiği, Gençlik Parkı’nın aydınlatmasının Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne kaldığı öğrenildi. Şirketler, içinde mısır bile satılsa bunu ticari faaliyet olarak kabul edecek ve elektrik bedelini belediyenin üstlenmesini isteyecek. Hangi parkın elektrik bedelinin dağıtım şirketi, hangisininkinin belediye tarafından genel aydınlatma içinde ödeneceğine bir komisyon karar verecek. Komisyonda vali ve vali yardımcısı da bulunacak.

Sayaçlar için masaya oturulacak
Elektrik dağıtım şirketlerinin önümüzdeki günlerdeki diğer bir mesaisi de elektronik sayaçlar için olacak. Elektrik şirketleri, önümüzdeki hafta elektrik sayaçları için EPDK ile bir kez daha masaya oturacak. Sayaç başına yaklaşık 20 liralık bir bedel üzerinde anlaşılmasının beklendiği belirtildi. Sayaçta bedelin düşmesi ve sayaç bedellerinin tüketiciye dolaylı yansıtılacak olması nedeniyle, farklı tarifelere ve elektrim tüketim dilimlerine olanak veren “akıllı sayaç” dönüşümünün ertelenmesi, bu uygulamanın 2016’yı bulması bekleniyor. Sayaç bedellerinin faturaya doğrudan yansıtılmaması, maliyet artışı olarak fiyatlara yansıması bekleniyor. Piyasada birkaç tane sayaç üreticisi firma bulunuyor. Sayaçlardın garanti süresi konusunda ise sıkıntı bulunuyor. Şirketler sayaçlara 2 yıl garanti verirken, sayaçların 10 yıllığına değiştirilmesi planlanıyor.

MİTHAT YURDAKUL

Bir önceki yazımız olan “Bizim ilişkimizde hiyerarşi yoktu” başlıklı makalemizde diana film, Galler Prensesi Diana ve Hasnat Khan hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *