Sinemanın en sert kadınları

Luc Besson’ın, Scarlett Johansson’ın sırtına yüklediği yeni kahramanı ‘Lucy’le tanışırken, hafızalara kazınan diğer ‘sert kadın’larını hatırladık…

Fransız sinemasının dahi çocuğu Luc Besson, bilimkurgu filmi ‘Lucy’ ile izleyicileriyle hasret giderirken, geleneğini de bozmadı; hayatımıza yeni, güçlü bir kadın kahraman soktu…
Besson’ın ‘sert kadın’ı bu kez üst üste ‘Yaşayan En Seksi Kadın’ unvanını alan Scarlett Johansson oldu.
Besson, yeni bir ‘intikam peşinde seksi kadın’ filmiyle karşımıza çıkarken; ‘Milliyet Sanat’ dergisi son sayısında, yönetmenin diğer film- lerindeki karakterleri ve ‘sert kadın’ olmanın esaslarını derledi…

Luc Besson, hayallerindeki kısa saçlı, çevik, erkeksi ve çekici kadını seyircinin kendi gözüyle görmesi için elinden geleni yapar; ‘Nikita’ (1990), ‘Leon’ (1994) ve ‘The Fifth Element’ (1997) filmlerinde olduğu gibi…

‘Nikita’nın Nikita’sını (Anne Parillaud), üzerine oturan şık bir gece elbisesi ve zarif inci kolyesiyle bir restoranı kan gölüne çevirmeye davet eder.

Leon’un çocuk-kadın Mathilda’sına (Natalie Portman), fiziksel olmasa da, psikolojik olarak ‘sert yaradılışlı, yetişkin kadın’ muamelesi yapar; hatta onu yetişkin aşkının taraflarından biri haline getirerek seksiliğe boyut atlatır.

‘The Fifth Element’in ‘kusursuz’ ‘Leeeloo’sunu (Milla Jovovich), bilmediği tek şey ‘aşk’ın kucağına fırlatır.

‘Lucy’de de kısa saç geleneği devam ediyor. Tek fark, bu kez formülün maskülen yarısını kahramanının fiziksel özelliklerinden değil de ‘insanüstü’ zekasından ödünç alıyor.

SERT KADIN OLMANIN BiR NEDENi VAR

Havada takla atarken güzel olan ‘sert kadın’ ile ‘sert erkek’ olmanın da esasları var… ‘Sert erkek’ filmlerinde küllerinden doğan kahra-man, çoğu kez ailesinin vahşice öldürülmesi gibi, kendisine fiziksel olarak zarar vermeyen, yine ‘güçsüz’ statüsündeki kadını ve çocuğu hedef alan acı bir sınavdan geçmek zorunda.
‘Sert kadın’ filmlerinde ise kahraman hayatındaki bir erkeği veya tüm ailesini kaybetse bile; nihayetinde tecavüz/işkenceye maruz kalmaktan kurtulamaz. Film, sert kadına intikam için bir sebep vermek zorunda.

Bir önceki yazımız olan Comvex İstanbul fuarı açıldı başlıklı makalemizde Comvex İstanbul fuarı, hafif ticari araç ve Ticari araş fuarı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *