Şiddet mi sustu yoksa kadınlar mı?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ihmal, istismar ve şiddet vakaları ile töre ve namus cinayetleri ihbarlarını kabul ettiği Alo 183 çağrı merkezine, 11 ayda 355 kadın, “Şiddet görüyorum, kurtarın” diye başvurdu. Ancak her gün yeni kadın cinayetlerinin yaşandığı Türkiye’de şiddet gören kadınların başvurularının kadın hizmetlerine yönelik tüm aramaların yalnızca yüzde 1’ini oluşturması dikkati çekti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2013 Yılı Çağrı Kalitesi istatistiklerine göre bakanlığın Alo 144 ve Alo 183 çağrı merkezlerine eylül 2012’den bu yana 1 milyon 967 bin 175 başvuru geldi. Gelen başvuruların yüzde 95’ini şartlı eğitim ve sağlık, kömür, gıda, engelli aylığı, barınma gibi sosyal yardım hizmetleri oluşturdu. Sosyal yardımları, engelli hizmetleri ile kadın hizmetlerine yönelik başvurular takip etti.

İş ve kredi istediler

Çağrı merkezlerine “kadın hizmetleri” başlığı altında gelen başvuruların çoğunu iş ve girişimcilik için kredi isteyen kadınlar oluşturdu.
Aile içi şiddete maruz kalan, acil sığınma ya da korunma talep eden kadınlar ise gelen çağrılar arasında yüzde 1’lik dilim içerisinde yer aldı. Kadın hizmetleri için gelen başvuru sayısı 11 ayda 22 bin 574 olarak gerçekleşti.
Erkeklere yönelik hizmetlerde ise en çok başvuru, “Çocuğumu göremiyorum” diyen babalardan geldi. İkinci sırada barınma, üçüncü sırada iş talebinde bulunan erkeklerin yine yüzde 1’lik kesiminden aile bireylerinden şiddet gördüğüne yönelik sığınma veya korunma talebi geldi. Erkeklere yönelik hizmetlere ilişkin toplam 651 başvuru yapıldı.
Gelen çağrıların hizmet konularına göre dağılımına bakıldığında ilk sırayı 1 milyon 161 bin 817 çağrının konusunu oluşturan eğitim yardımları aldı.
Kadın konukevi hizmetinden yararlanmak isteyen kadınlardan Alo 183’e 11 ayda 9 bin 231 başvuru geldi. 7 bin 506 başvuru ise kadın hakları ile ilgili bilgi edinmek isteyen kadınlardan geldi. Koza Şiddet Önleme Merkezi hizmeti için yapılan başvuruların sayısı ise 355’te kaldı. Her gün yeni kadın cinayetlerinin yaşandığı Türkiye’de şiddet gören kadınların başvurularının kadın hizmetlerine yönelik tüm aramaların yalnızca yüzde 1’ini oluşturması dikkati çekti. Oranın düşük kalması, kadınlara yönelik şiddetin istatistiklere yansıyıp yansımadığı konusunda soru işaretleri yarattı.

Bir önceki yazımız olan HSYK'dan Bozdağ'a cevap başlıklı makalemizde bekir bozdağ, bekir bozdağ dayak ve bekir bozdağ yumruk hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *