Sevgililerini bile izlemişler!

NSA çalışanlarının özel hayatları için kurumun izleme yöntemlerini kullandıkları ortaya çıktı. Ajansın eski çalışanı Snowden’ın kurumun gizlice dünyayı dinlediğini ortaya çıkarmasının ardından şimdi de çalışanların sevgilileri ve eşlerini izlettikleri açıklandı.

NSA yetkilisi John DeLong basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bazı ajanların kurumun imkanlarını özel hayatları için kullandıklarını, bu ajanların da kovulduğunu veya disiplin cezası aldığını söyledi. Geçen hafta kamuoyuna sızan belgelerde bir sene içerisinde yaklaşık 3 bin kişinin yasadışı şekilde dinlendiği iddiasına cevap veren DeLong bu ‘yanlışlığın’ bilerek yapılmadığını sadece birkaç olayın kötü niyetli dinlemeler olduğunu açıkladı.

Kod adı aşk istihbaratı
DeLong, ‘LOVEINT’ (Aşk İstihbaratı) koduyla gerçekleştirilen izlemelerin kıskançlık ve aldatma gibi durumlardan şüphelenildiğinde gerçekleştirildiğini belirtti. NSA yetkilisi, eşlerin ve sevgililerin telefon görüşmelerinin ve internet aktivitelerinin izlendiğini dile getirdi. DeLong ayrıca ajanların kurumun imkanlarını özel hayatları için kullandıktan bir süre sonra genellikle kendilerini ihbar ettiklerine dikkat çekti. Öte yandan geçtiğimiz günlerde sızan belgelerde, İngiltere’nin, Batılı istihbarat kurumları adına Ortadoğu’da e-postaları ve telefon konuşmalarını takip eden bir izleme istasyonu kurduğu ortaya çıkmıştı. Independent gazetesi tarafından yer verilen iddiaya göre, izleme istasyonu Akdeniz’in altından geçen fiberoptik kablolara bağlanarak verileri topluyor. Veriler İngiliz Gizli Servisi GCHQ’ya ve NSA’ya bildiriliyor.

Bir önceki yazımız olan Çarşı gerçekten de her şeye karşı! başlıklı makalemizde çarşı, Çarşı her şeye karşı ve gezegen hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *