Selanik’te kıyım…

BBC Türkçe Servisi “Atatürk’ün yenilenen Selanik’teki evinde düş kırıklığı…” başlığıyla verdiği haberde “evin özgün halinden eser kalmadığı”nı anlatıyor…
Haberde eski evde sergilenen eşyalar ile Atatürk’ün özel eşyalarının yeni binada yer almadığı belirtilerek deniyor ki:
“Yetkililer, Atatürk’ün eski evdeki eşyasının, ‘Ankara, Samsun ve İznik’teki müzelere dağıtıldığını’ söylüyor. Gerekçe olarak da ‘Eski evdeki eşyanın aslında Atatürk’e ait olmayıp, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bu eve yerleşen bir Yunan ailesine ait olmasını’ gösteriyorlar…”
Eşya Atatürk ve ailesine ait değilse neden Ankara, Samsun, İznik’teki müzelere gönderiliyor?
Bu arada Atatürk’ün şahsi eşyası neden dağıtılmış… Bunların hesabını hükümetin vermesi gerekir…

 

Fazıl Say’a 10 ay…
Fazıl Say’a 10 ay hapis cezası verildi!
AKP’nin 10 yıldır yürüttüğü “değişim, reform, medeniyetler ittifakı, açılım, normalleşme, statükoya karşı çıkma, sivilleşme, ileri demokrasi, özgürleştirme, demokratikleşme” hamlelerinin vardığı nokta bu “10 ay”la özetlenebilir…

 

Orman ve ağaç…
Türkiye’yi yönetenler ağaç ve orman konusunda uzman gibi konuşuyor. Acaba öyle mi? “Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği” yöneticilerinden Ahmet Demirtaş bize ağaç ve ormanı anlatıyor…
– “Dönemimizde 2 milyar 800 milyon ağaç diktik” sözü anlamsızdır. Dikilenler fidandır. Tutup tutmayacağı belirsizdir. Kesilen ağacın yerine dikilen fidanın aynı işlevi görmesi için 30 – 40 yıl geçmesi gerekir
– Ağaç boyu 5 metre, göğüs çapı 19 santime ulaşabilen bitkilerdir… Daha küçüğüne ağaççık denir…
– Ağaçların bir yerden başka yere taşınması ancak belli mevsimlerde olur. Mevsiminde ve özenle taşınmazsa ağaç kurur.
– Orman deyince ağaç, ağaççık, otsu bitkiler, yosun, mantar, mikro organizmalar, böcek ve hayvan gibi canlı – cansız varlıkların oluşturduğu; kendine özgü toprak yapısı ve ortam oluşturan, sürekli değişen ve kendini yenileyen bir ekosistem anlıyoruz. Tehlikeli olan ağaç kaybı yanında ekosistemin bozulmasıdır.
– Bir ormandaki ağaçlar başka yere nakledilirse orası orman olmaz. Ağaçlık olur.
– Yabancı ağaç türleri Türkiye’ye dışarıdan getirildiği için orman oluşturmuyor. Bu türler park bahçe ve yol ağaçlandırılmasında kullanılıyor. Bunlar büyümüş olsalar bile orman oluşturmayacak, yalnızca ağaç topluluğu olabilecektir.
Aslında ağaç ve orman cahili bir ülkeyiz…

 

YOL
ODTÜ yakınında Çukurambar’da yaşayan arkadaşımız:
– Dün bütün gece gazdan pencere açamadık, evin içi buna rağmen gaz doldu, diyor…
Direnişteki gençlere helikopterden kimyasal gaz atmışlar.
İkinci Dünya Savaşı’nda da ormana kaçan askeri birlikler oradan zehirli gazla çıkarılırdı.
ODTÜ’lü okurlarımız bu arada bir yanlışımızı düzeltiyor:
“Köşe yazınızda ODTÜ’den geçecek yol icin ağaç kesilmeyeceğini ve tünel yapılacağını yazmışsınız. ODTÜ’den geçmesi planlanan 2 farklı yol var. Tünel yapılacak olan yol kampüs içinden Doğu – Batı doğrultusunda geçecek olan yoldur. Şu anda çatışmaya yol açan ise Anadolu Bulvarı’nı Konya yoluna bağlayacak, ODTÜ’nün sınır bölgesinden geçecek olan yol… Ağaçlar burada kesiliyor…”

 

ODTÜ öğrencilerine gecenin köründe polis operasyonu yapılıyor. “Gençleri korumak için” gece 22:00’den sonra bira satışını yasaklayan zihniyet, gecenin köründe aynı gençlere gaz bombasıyla saldırmaya utanmıyor mu?
* * *
“10 günde kavşak, 30 günde yol, 100 günde cami yapıyoruz” diyen
AKP iktidarı nedense “AKM’nin onarım işini” 6 yıldır (2 bin 190 gün) bitiremiyor?
Akif Kökçe

 

Kulüp
Kulüp Rakısı üzerindeki resim her zaman ilgi çeker… Geçenlerde sağcı bir yazar Atatürk’e hakaretle dolu bir yazıda Kulüp Rakısı üzerindeki resmin Atatürk’e ait olduğunu, karşısında da İnönü’nün oturduğunu yazdı. Odatv ertesi gün etiketin ressamı İhap Hulusi Görey’in anlatımlarına yer verdi. İhap Hulusi, Kulüp Rakısı üzerindeki kişinin Yazar Fazıl Ahmet Aykaç, karşısındakinin de kendisi olduğunu açıklamıştı. Unvanı “tarihçi profesör” olan yazar iddiasında ısrar etti ama Görey’in ifadelerini yansıtmadı. Tarihe saygı bu mudur?

Bir önceki yazımız olan Hrant Dink ve Drogba başlıklı makalemizde Didier Drogba, Drogba ve hrant dink hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *