‘Sektörler canlansın şehrin rekabet gücü artsın’

Yetiştirdiği girişimciler ve ticari zekasıyla meşhur şehrin, ticaret hayatının nabzını tutan kurumlardan biri Kayseri Ticaret Odası (KATO). 117 yıllık bir geçmişe sahip olan odada yeni yönetimle beraber 13 alanda 100 projeye hız verildi.

Mayıs ayındaki seçimlerde kan değişimi yaşanan odanın yeni başkanı Mahmut Hiçyılmaz oldu. Hiçyılmaz, ilk etapta 13 alanda 100 projeyi hayata geçirmeyi istediklerini belirterek, “Bu projeler için önem sırasına göre 13 alan belirlendi. Bu alanlar üye, etkinlik, likit, bütçe, personel, genel, araştırma, kurumsal ilişkiler yönetimi, gayrimenkul ve menkul yönetimi, makro ekonomi ve kentsel yönetim, satınalma ve inşaat, yayın ve sosyal sorumluluk yönetimi olarak sıralanıyor. Bu projeleri zaman kaybetmeden hayata geçirmek istiyoruz” diye konuştu.

Sektörler canlansın
Kayseri’nin rekabette lider İstanbul ve rekabetçi Ankara-İzmir-Antalya’dan sonra rekabet gücü gelişen il grubunda yer aldığını da dile getiren Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri’deki sektörlerin canlandırılması gerektiğini de vurguladı. Hiçyılmaz, şu önerilerde bulundu:
“Tarımda atıl araziler değerlendirilmeli, sulu tarım ağırlıklı üretime ve verimli üretime imkan verecek işletme büyüklüklerine geçilmeli. Sanayide; Ar-Ge ve yenilik kapasitesi, üniversite ve sanayi işbirliği düzeyi yükseltilmeli. Sofistike olmayan ürünlerde çeşitlilik artırılmalı, kendine özgü ürünler üretilmeli. Yüksek katma değerli mamuller üretilmeli, orta üstü düzeyde teknoloji kullanılmalı, nitelikli yönetici ve işgücü yetiştirilmeli.
Mobilya gibi bazı sektörler yüksek dinamizm gösteriyor. Bu sektörler üzerine yoğunlaşmalı ve bu sektörlerle bütünleşecek bağlantılar kurulmalı. Kümeleşmeden sağlanacak nimetlerle önemli gelişmeler sağlanacaktır.
Hizmetler sektöründe ise kış sporları, kültür-tarih ve kongre turizmi daha yeni yeni hareketleniyor. Sağlık ve eğitim sektörlerinde çok hızlı gelişmeler yaşanıyor. Hizmetler sektörünün il gelişmesine büyük katkılarının olacağı bir döneme girdik. Erciyes Master Planı çerçevesinde yapılan yatırımlar hizmetler sektörünü daha da geliştirecektir.”

Bir önceki yazımız olan Okul Servis Ücretleri Ne Kadar Oldu? başlıklı makalemizde okul servis ücretleri ne kadar oldu, okul servisleri ve Okul servisleri kaç tl hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *