Şehir Tiyatroları 100. yılını kutladı

İstanbul Şehir Tiyatroları’nın (Darülbedayi) kuruluşunun 100. yılı, önceki akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen görkemli bir organizasyonla kutlandı.
Gecede sahneye çıkan ve aralarında Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, Zihni Göktay, Cihan Ünal, Gülriz Sururi, Nükhet Duru ve Hakan Aysev’in de olduğu sanatçılar ayakta alkışlandı.
Gecede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş bir konuşma yaptı. Topbaş, “Tebrik ediyorum. 100 daha diyorum. İnanıyorum ki, Şehir Tiyatro’muzu Erhan Bey ekibiyle birlikte geleceğe taşıyacak. Bendeniz de bu 100 yılın kutlamalarında bulunmaktan büyük şeref duyuyorum” dedi.

‘Değerli ölümsüzler’
Daha sonra sahneye usta oyuncu Cihan Ünal çıktı. Gecede Turan Oflazlıoğlu’nun “4. Murat” ve Shakespeare’in “Atinalı Timon” oyunlarından iki uzun tirad seslendiren Ünal, daha sonra bir konuşma yaptı. Usta oyuncu, “İnsanlar tiyatronun bir köşesinden yakalayabilseler, bir oyun izleyebilseler, yeryüzündeki bu kepazelik yaşanmazdı. Ölümlüyüz ama bir de değerli ve değersiz ölümsüzler var.
Bir Gandhi, De Gaulle, Mustafa Kemal gibi isimler değerli ölümsüzler. Bir de maalesef değersiz ölümsüzler var Hitler, Mussolini, Çavuşesku gibi… Onlar da ölümsüz. Ölümsüzlük devlet adamlarında olduğu gibi sanatçılar arasında da var. Mesela Moliere, Shakespeare; bizde Gencay Gürün ve Turan Oflazoğlu gibi…”

Sururi: Çok etkilendim
Uzun süre alkışlanan sanatçının ardından Gülriz Sururi bir konuşma yapmak için sahneye çıktı. Usta oyuncu, Cihan Ünal’a ve seçtiği tiradlara hayranlığını şu sözlerle ifade etti: “Çok güzel bir konuşma yaptı, çok etkilendim. O tiradları dinlediğim zaman onun gibi bir aktörü ne kadar özlemiş olduğumu görebildim.”
Sururi, “Madem Sayın Topbaş’ı da karşı karşıya buldum söylemeden geçmeyeyim” dedi ve ekledi: “Şehir Tiyatroları ile, ötekileştirmeden ilgilenilmesini rica ediyorum.” Sururi, geceye katılmayanlara da şöyle seslendi: “Keşke geceye katılmak istemeyenler ve katılmayanlar o nedenlerini geride bıraksalardı ve bu geceyi yaşasalardı. Muhakkak ki çok farklı şeyler düşüneceklerdi.”

‘Ahengi bozmayız’
Cihan Ünal ve Gülriz Sururi’nin ardından ise Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu sahneye çıktı ve “Bağcıyı dövmeye değil üzüm yemeye geldik. Biz tiyatrocular biraz arada tuluat yaparız ama ahengi bozmayız” dedi.

Bir önceki yazımız olan Nevhiz Tanyeli ve sanat geçmişi başlıklı makalemizde İstanbul’da ARTİST Sanat Fuarı, Nevhiz Tanyeli ve Nevhiz Tanyeli kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *