Şefika Kutluer kimdir? (Biyografisi fotoğrafları hayatı)

Şefika Kutluer kimdir diye soranlar için işte Şefika Kutluer’in hayatı ve Şefika Kutluer’in biyografisi…

Şefika Kutluer (5 Mayıs 1961, Ankara), “Sihirli Flüt” lâkaplı Türk flüt virtüözü.

Şefika Kutluer’in babasının arkadaşı olan Ulvi Cemal Erkin’in Kutluer’e kulak testi yapması ve konservatuara teşvik etmesi sonucunda müzik eğitimi başladı. İmtihanları kazandıktan sonra ilkokul dördüncü sınıfta Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi. Kâmuran Gündemir ile piyano çalıştı. Enstrüman seçimi yapan komisyon tarafından Kutluer “flüt”e seçilmiştir ve Saki Şarıl’la flüt öğrenimine başlamıştır. Şefika Kutluer Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan 3 sınıf atlayarak 1979 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda çalışmaya başladı. İlk profesyonel konserinde Mithat Fenmen, Şefika Kutluer’e piyanoda eşlik etti.

Şefika Kutluer’in uluslararası arenaya ilk adımı

Yüksek lisans derecesini İtalyan hükümetinin davetlisi olarak gittiği Roma’da, Santa Cecilia Akademisi’nde aldı. Santa Cecilia Akademisi’nde Prof. Ançillotti, Prof. Vinçenzoni, Prof. Balboni, James Galway ve Viyana Filarmoni’nin baş flütçüsü Prof. Werner Tripp gibi flütçülerle solistlik kariyer çalışmaları yaptı. Kutluer’i daha önce Roma’da dinleyen Werner Tripp, Kutluer’i Viyana’ya solistlik sınıfına davet etti İtalya’dan sonra çalışmalarını Viyana’da sürdürdü. Viyana’da ilk kez katıldığı Uluslararası Flüt Yarışmasında 3. olan sanatçı ertesi yıl aynı yarışmada dünya birincisi oldu.[2] 1985’te Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Kültür-Sanat Madalyası’nı aldı. Kutluer’in flütleri Hammig ve Albert Cooper tarafından yapılmıştır.

Kutluer 5 Kıtada sayısız ülkede çeşitli konser turnelerine çıktı, uluslararası müzik festivallerine katıldı, radyo-televizyon programları yaptı, çok başarılı eleştiriler aldı. Uzmanlık sınıfı ve atölye çalışmaları yaptı.

Birleşmiş Milletlerin 60. Yılı dolayısı ile Cenevre’de Birleşmiş Milletler Sarayında, İspanya sarayında Kral ve Kraliçe’nin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın himayesinde konserler verdi. New York Times eleştirmeninin verdiği “Sihirli Flüt” adıyla da tanınan Kutluer, dünyanın pek çok yerinde televizyon ve radyo programında çaldı. Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, Peter Breiner, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası, Berlin Filarmoni, İskoç Oda Orkestrası, Northern Sinfonia, Tokyo Senfoni Orkestrası, Litvanya Filarmoni, European Union Oda Orkestrası, Virtuosi Di Praga, Slovak Filarmoni Orkestrası, St.Petersburg Akademik Filarmoni Orkestrası, Zagrep Solistleri gibi ünlü şef ve orkestralarla konserler verdi, CD kayıtları yaptı. Ian Anderson Kutluer için “Şefika’s Tango” adlı bir eser besteledi. Kutluer Jethro Tull ile “Şefika’s Tango” eserini de seslendirdiği konserler yaptı. Claude Bolling ile Jean Pierre Rampal’in anısına konserler verdi. Dünyada sağladığı popülarite ile müzik organizasyonları ve festivallerin aranılan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in dünya piyasasında bulunan 16 CD’si Pan Classical, Gallo International, Naxos ve Sony Classical firmaları tarafından yayınlanmaktadır. Sanatçının kompakt diskleri dünya çapında aranan CD’ler arasındadır ve çok parlak eleştiriler almaktadır. Kutluer doğduğu kent Ankara’da bir Uluslar arası Festival başlatmıştır.

Şefika Kutluer’in hayatı

Şefika Kutluer, iş adamı olan, kendisi gibi flüt çalmasını bilen 1974 Tarsus Amerikan Koleji ve ODTÜ Ekonomi – İstatistik bölümü mezunu Ahmet Refik Kutluer ile 1983 yılında evlenmiştir. Kendi mesleğiyle ilgili okumayı, kültürel geçmişimizle ilgili araştırmalar yapmayı, tarihimizle ilgili kitaplar okumayı seven Şefika Kutluer hâlen Ankara’da ikâmet ediyor.

ŞEFİKA KUTLUER KONSER VERECEK

Şefika Kutluer – Peter Breiner – Virtuosi di Praga “Tangolar”

Dünyaca ünlü flüt sanatçısı Şefika Kutluer, “Virtuosi di Praga” (Prag Virtüözleri) Orkestrası eşliğinde, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Sağlık ve Eğitim Vakfı’na (SEV) bağlı okulların burs fonu yararına 21 Aralık’ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi Turkcell Sahnesi’nde konser verecek.

Kutluer’in dünya piyasasındaki en sevilen CD’lerinden olan ve sevilen tango melodilerinin senfoni orkestrası eşliğinde dünyada ilk defa flüt ile seslendirildiği Tango Goes Symphony CD’sindeki eserler, Kutluer’in flütü ile İstanbullu sanatseverlere ulaşacak.

“Sihirli Flüt”, “Türkiye’nin İncisi”, “Flütün Prima Donnası”, “Zengin, etkileyici ve kışkırtıcı”, “Dikenler arasında öne çıkan gül” ve “Büyüleyici ve keyif verici” gibi ifadelerle anılan dünyaca ünlü flüt sanatçımız Şefika Kutluer; Türkiye’de bir buçuk asrı geride bırakan Üsküdar Amerikan Lisesi, İzmir Amerikan Koleji, Tarsus Amerikan Koleji ile SEV Amerikan Lisesi’nin bağlı olduğu Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) burs fonu yararına vereceği konserde sihirli flütüyle İstanbul’u büyüleyecek.

Çek Cumhuriyeti’nden gelecek olan “Virtuosi di Praga” Orkestrası eşliğinde verilecek konserin şefi, tango aranjelerini de yapmış olan Peter Breiner olacak. Breiner’in piyano da çalacağı konserde; Astor Piazzola, Rodriguez ve Canaro gibi ünlü bestecilerin La Cumparsita, Libertango, Milonga ve Adios Nonino gibi klasikleşen tangoları seslendirilecek. Konserde, ayrıca, Amerika’da yaşayan Meksikalı besteci Jose Elizondo’nun Kutluer için bestelediği “Şefika’s Menuetto” isimli eseri ile “Autumn in Buenos Aires” isimli tangosu da seslendirilecek.

Tango Goes Symphony; tango gibi halkın çok severek dinlediği popülerleşmiş eserleri klasik müzikle buluşturmak, bu eserleri senfonik orkestra eşliğinde, flüt için aranje ederek klasik müzik dinleyici kitlesini arttırmak ve bu önemli tangoları da klasikleştirerek ölümsüzleştirmek düşüncesi ile yaratıldı. Şefika Kutluer ve uzun yıllardır birlikte projeler gerçekleştirdiği aranjör Peter Breiner, titizlikle seçtikleri tangoları klasik formda aranje ederek Razumovsky orkestrası eşliğinde kaydettiler. Uzun ve özverili çalışmaları sonucunda, “Tango Goes Symphony” adlı CD yaratılmış oldu. Albüm, yayınlandığı günden itibaren, başta Japonya ve Amerika olmak üzere bütün dünyada satış sıralamalarında hep üst seviyelerde bulunmaktadır.

Bugüne kadar 150’nin üzerinde CD kaydı gerçekleştiren ve birçok film müziğine de imza atan Peter Breiner’ın “Beatles Go Baroque” CD’si de satış rekorları kırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan BMW 218i özellikleri ve fiyatı başlıklı makalemizde 218i Active Tourer, BMW 218i ve BMW 218i fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

netgazetesi

http://www.netgazetesi.net

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *